X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

چهارشنبه 10 آذر 1395 ساعت 22:51

حمایت کیفری از محیط زیست

حمایت کیفری از محیط زیست

می دانیم که امروزه بحث محیط زیست و بحران های ناشی از آلودگی آن مساله ای که همه جهانیان را به فکر واداشته. چرا که محیط زیست ارتباطی تنگاتنگ با حیات و سلامت انسانها داشته و آلودگی آن زندگی همه جانداران را تهدید خواهد کرد. امروز بسیاری از انواع بیماریهای جسمی و روانی مخصوصاً در شهرهای بزرگ ناشی از همین آلودگیها بوده و انسانها در معرض مرگ تدریجی قرار گرفته اند.

برای حفظ و حمایت از محیط زیست اقدامات مختلفی صورت گرفته. مسائل مربوط به محیط زیست مانند همه مسائل اجتماعی دیگر دارای جنبه های حقوقی می باشد.

در زمینه جنبه های حقوقی آنچه مورد بحث ماست بحث حقوق جزا و نقش آن در حمایت از محیط زیست می باشد.

هدف از این تحقیق بحث در مورد این فرضیه است که آیا حمایت کیفری از محیط زیست و بکار گیری مجازاتهای شدید علیه آلوده کنندگان محیط زیست بهترین راه حفاظت از محیط زیست است ؟

و پاسخ به این سوال که مجازاتهای وضع شده در زمینه حفاظت محیط زیست از چه نوع است؟

به منظور نیل به این هدف مطالب را به 5 گفتارتقسیم خواهیم کرد . در گفتار اول به راهها و دیدگاههای مختلف در زمینه حمایت از محیط زیست می پردازیم و دیدگاه اسلام و قانون اساسی را بررسی می کنیم.

در گفتار دوم به بررسی ارتباط حقوق جزا و محیط زیست و در گفتار سوم انواع جرایم زیست محیطی را بررسی می کنیم. در گفتار چهارم مجازاتهای زیست محیطی که در قوانین ایران به چشم می خورد بررسی می کنیم و در انتها تشریفات رسیدگی و اندکی به سازمان حفاظت محیط زیست می پردازیم.

از آنجا که در این زمینه بسیار کم کار شده وحتی در دانشکده های حقوق و برای دانشجویان حقوق بحثی تازه و ناملموس است سعی کردم با ارائه این تحقیق و کار در این زمینه اندکی اهمیت این موضوع را یاد آوری و به لزوم کار در این زمینه متذکر شوم.

فهرست

مقدمه

گفتار اول

الف ـ تعریف محیط زیست

ب- انواع محیط زیست

ج – تعریف آلودگی و انواع آلودگی محیط زیست در حقوق ایران

د: دلایل لزوم حمایت از محیط زیست

ه- اسلام و محیط زیست

و- قانون اساسی و محیط زیست

ز- تاریخچه و تحول حقوق محیط زیست در ایران

ح – حمایت بین المللی از محیط زیست

ط) پیشگیری و شیوه های غیر کیفری حمایت از محیط زیست

گفتار دوم

الف-تعریف جرم زیست محیطی

ب جایگاه جرم زیست محیطی

ج – عناصر تشکیل دهنده جرم زیست محیطی

1-ج-عنصر قانونی

2-ج=عنصر مادی

ج-3 عنصر معنوی

د) قواینن و مقررات زیست محیطی کیفری

گفتار سوم:

انواع جرایم زیست محیطی با استناد به مواد قانونی

الف ـ جرایم ارتکابی نسبت به عناصر جاندار محیط زیست

الف ـ 1ـ جرایم ارتکابی نسبت به تخریب جنگلها , مراتع و فضای سبز

الف-2= جرایم ارتکابی نسبت به جانوران

ب ـ جرایم ارتکابی نسبت به عناصر بی جان محیط زیست

ب ـ 1) آلودگی هوا

ب2- آلودگی آب

ب3=آلودگی صوتی

ب4) آلودگی و تخریب خاک و آلودگی ناشی از زباله

ج) جرایم مربوط به آلودگی شیمیایی و هسته ای

گفتار چهارم: مجازاتهای زیست محیطی

الف) اعدام و تبعید

ب ـ حبس و جزای نقدی

ج) مصادره اموال

دـ تعطیل کردن موسسه

ه) تشدید مجازات

و- مجازات شروع به جرم

گفتار پنجم

الف) خواهان و خوانده جرایم زیست محیطی

ب- نقش ضابطین قوه قضائیه در جرایم علیه محیط زیست

ج ـ چگونگی برخورد سازمان حفاظت محیط زیست با جرایم زیست محیطی

8ج-1) اخطار به آلوده کننده و تعطیل آن

ج ـ 2) اعلام جرم واقامه دعوی کیفری برعلیه آلوده کننده

ج3) مطالبه ضرر وزیان ناشی از جرم

ج4- مصالحه

نتیجه گیری

منابعخرید فایللینک منبع :حمایت کیفری از محیط زیست

SID.ir | حمایت کیفری از محیط زیست: تاملی بر بایسته های حقوق ... fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?id=80745‎Cached Similarامروزه محیط زیست و حفاظت از آن به آنچنان ارزش اخلاقی و اجتماعی تبدیل شده است که حمایت کیفری از آن ضروری می نماید. در این راستا ضعف ضمانتهای حقوق مسوولیت ... حمایت کیفری از محیط زیست maghalenab.rozblog.com/post/.../-حمایت-کیفری-از-محیط-زیست-.html‎Cached20 آوریل 2016 ... حمایت کیفری از محیط زیست دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 1 بارفرمت فایل: docx حجم فایل: 67 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 44 می دانیم که ... حمایت کیفری از محیط زیست – گروه وکلای یاسا www.yasa.co/سازمان...محیط-زیست.../حمایت-کیفری-از-محیط-زیست‎Cached Similarدر این مقاله قصد داریم تا به موضوع مسؤولیت شرکتها، مسؤولیت نیابتی و انواع مجازات های پیش بینی شده در موضوع آلودگی محیط زیست می پردازیم: مقاله حمایت کیفری از محیط زیست در فقه امامیه و مقررات کیفری ایران www.civilica.com/Paper-ECONF03-ECONF03_232=حمایت-کیفری-از-محیط-زیست-در-فقه-امامیه-و-مقررات-کیفری-ایران.html‎Cachedمقاله حمایت کیفری از محیط زیست در فقه امامیه و مقررات کیفری ایران, در سومین همایش سراسری محیط زیست، انرژی و پدافند زیستی (The 3d National Conference on ... مجله حقوق محیط زیست - حقوق کیفری محیط زیست mashadiali.blogfa.com/cat-23.aspx‎Cached Similar21 سپتامبر 2012 ... ضرورت تاسیس دادگاه بین الملل محیط زیست جهت حمایت کیفری و حقوقی از محیط زیست در مقابل خسارات وارده در جنگ 22 روزه غزه. نویسندگان. سازمان حفاظت محیط زیست -حمایت حقوقی و کیفری از محیط بانان www.doe.ir/portal/home/?178070/حمایت-حقوقی...کیفری-از-محیط...‎Cached Similarدفتر حقوقی، جهت حمایت از محیط بانان در راستای اهداف سازمانی اقدامات ذیل را انجام می دهد : 1 - اقدام در جهت تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار گرفتن کلیه محیط بانان ... آسیب‌شناسی حقوق کیفری ایران در حمایت از محیط زیست https://wedi.ut.ac.ir/paper?manu=17849‎Cached Similarآسیب‌شناسی حقوق کیفری ایران در حمایت از محیط زیست. کد مقاله : 1534-WEDI. نویسندگان: 1مرضیه همتی *، 2میلاد طاهریان. 1وکیل پایه یک دادگستری و استاد ... حمایت کیفری (محیط زیست) – (3) - راسخون rasekhoon.net/.../حمایت%20کیفری%20(محیط%20زیست)%20–%20(3)/‎Cachedحمایت کیفری (محیط زیست) – (3). نویسنده : ریوچی هیرانو مترجم : دکتر هادی خراسانی. 7- مسئولیت جزائی و نیابتی. بنابراین در مورد مسئله حفاظت محیط زیست از طریق ... Images for حمایت کیفری از محیط زیست [PDF] دریافت www.ensani.ir/storage/Files/20120614195129-9026-97.pdf‎Cached Similar14 ژوئن 2012 ... ﺣﻤﺎﯾﺖ و ﺣﻔﺎﻇﺖ از ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﻗﺮار ﮔﯿﺮد و ﺑﺮ اﺳﺎس آن ﻣﯿﺰان ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ. ﻧﻈﺎم ﮐﯿﻔﺮی در ﺗﻀﻤﯿﻦ و ﺗﺄﻣﯿﻦ ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ ﺳﺎﻟﻢ ﻣﻮ. رد ارزﯾﺎﺑﯽ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻗﺮار ﮔﯿﺮد. ﺑﺪﯾﻬﯽ اﺳﺖ ﻧﻈﺎم ﮐﯿﻔﺮی ...
برچسب‌ها: حمایت، کیفری، محیط، زیست