X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

پنج‌شنبه 11 آذر 1395 ساعت 00:22

زندان و مجازات های جایگزین

زندان و مجازات های جایگزین


مقدمه

همپای تحولاتی که در مفهوم، دامنه، نوع و کیفیت « جرم » و « بزهکاری » در سده‌های اخیر رخ داده و دولت‌ها را با بزهکاری نوین که پیچیده و متفاوت از گذشته است؛ روبرو کرده ، « واکنش اجتماعی علیه جرم » نیز به تناسب شاهد دگرگونی‌های وسیعی بوده است. در این میان، زندان به مثابه‌ی مهم ترین شکل واکنش اجتماعی علیه جرم و فرد اجرای کیفرهای اصلاح کننده ، دستخوش دگرگونی‌هایی شده است. در ادوار بسیار دور ، ضمانت اجراهای کیفری در قالب مجازاتهای شدید بدنی و ترذیلی اعمال می‌شد. در این دوره ، مجازات بر پایه انتقام و سرکوبی مجرم استوار بود و به شکل مجازاتهای بدنی قهرآمیز ـ بویژه اعدام ـ و سایر مجازاتهای غیرانسانی و خشن متظاهر شد.

هر چند مجازات زندان از عهد کهن و باستان وجود داشته است، به دلیل استفادة محدود و جزئی از آن نمی‌تواند در ردیف مجازاتهای شایع آن اعصار تلقی شود؛ اما زندان با گذشت زمان به تدریج بعنوان مجازات وارد زرادخانه‌ی کیفری شد. در ابتدا، جانشینی مجازات زندان، با وجود وضعیت نامناسب و رقت بار زندان، بجای مجازاتهای شدید بدنی بسیار امیدوار کننده بود. ولی، به مدور اصلاح طلبان اجتماعی در جهت بهبود شرایط نامطلوب و وضعیت وخیم آن اقدام‌های مهمی انجام دادند.

مجازات زندان، به عنوان یکی از مهمترین مجازاتهای کیفری، امروزه پیش از پیش مورد بحث و مناقشه قرار می‌گیرد. امروزه این امر مسلم شده است که مجازات زندان، ناقض حقوق بشر است. چرا که آثار و پیامدهایی دارد که با هدف و غرض اصلی از اعمال مجازات زندان کاملاً متفاوت است.

فهرست مطالب:

مقدمه 1

فصل اول : جایگاه زندان در میان سایر مجازاتها 3

فصل دوم : معایب و ضرورت مجازاتهای جایگزین 5

فصل سوم : فواید عدم توسل به زندان 8

فصل چهارم : جانشین‌های مجازات 9

فصل پنجم : سیاست تقنینی ایران در تحدید مجازات زندان 13

فصل ششم : راهکارهای تحدید مجازات زندان 14

فصل هفتم : علل توجه سیستم قضایی به مجازات های جایگزین 16

فصل هشتم : چارچوب نظری لایحه مجازات‌های جایگزین 18

فصل نهم : متن لایحه قانونی مجازاتهای جایگزین 26

باب اول : مواد عمومی 26

باب دوم : مجازاتهای اجتماعی 29

بخش نخست : دورة مراقبت 29

بخش دوم : خدمات عمومی 31

بخش سوم : جزای نقدی روزانه 33

بخش چهارم : محرومیت از حقوق اجتماعی 35

باب سوم : مواد متفرقه 38

فصل دهم : جایگاه مجازات های جایگزین در سایر کشورها و ایران 40

فصل یازدهم : گزارش توجیهی مواد لایحه 42

نتیجه گیری 83

منابع و مآخذ 87خرید فایللینک منبع :زندان و مجازات های جایگزین

مجازات‌های جایگزین حبس کدامند؟ - مشرق www.mashreghnews.ir/fa/news/.../مجازات‌های-جایگزین-حبس-کدامند‎Cached Similarمجازات‌های جایگزین حبس و انجام خدمات عام المنفعه شاید مهمترین دستاورد قانون جدید .... وی اضافه کرد: زندان باید جایگاهی برای مجازات و تنبیه افراد شرور و جرایم خشن ... مجازات های جایگزین زندان از منظر کارشناسان - خبرگزاری دانا danakhabar.com/fa/.../مجازات-های-جایگزین-زندان-از-منظر-کارشناسان‎Cached Similarبه گزارش گروه سبک زندگی خبرگزاری دانا، مدتی است که موضوع مجازات های جایگزین زندان به یکی از مسایل حقوقی و اجتماعی مهم تبدیل شده است و در این ارتباط ... مجازات های جایگزین زندان (حبس) در قانون جدید - اداره کل زندانهای استان ... tehranprisons.ir/مجازات-های-جایگزین-زندان-حبس-در-قانون/‎Cached9 فوریه 2016 ... مقاله حاضر با موضوع نقد و بررسی لایحه مجازات های اجتماعی جایگزین حبس (زندان) با هدف بررسی جایگاه کیفر سالب آزادی در مقایسه با سایر کیفرها و ... مجازات‌های جایگزین برای حبس کمتر از ٣ ماه www.entekhab.ir/fa/.../مجازات‌های-جایگزین-برای-حبس-کمتر-از-٣-ماه‎Cachedمجازات‌های جایگزینی مانند رونویسی از احادیث، فراگیری حدیث با مضامین مهربانی با ... سابقه صدور احکام جایگزین زندان برای تعدادی از متهمان ایرانی به سه‌سال گذشته ... مجازات زندان و جایگزین های نوین آن www.haghgostar.ir/...و.../مجازات-زندان-و-جایگزین-های-نوین-آن.html‎Cachedبرگرفته از کتاب جایگزین های زندان یا مجازات های بینابین، تألیف دکتر محمد آشوری چکیده : زندانی کردن مجرمان به عنوان واکنشی رسمی و متداول جامعه، پیشینه... ایرنا - مجازات های جایگزین زندان www8.irna.ir/fa/News/81114013/سایر/مجازات_های_جایگزین_زندان‎Cached9 آوریل 2014 ... تهران-ایرنا-آیا زندان همیشه راهی مناسب برای تنبیه و مجازات است؟ آیا آنگونه که برخی می گویند زندان «مدرسه ی تبهکاران» است؟ آیا راه های دیگری می ... نگرشی به سیاست کیفری مجازات جایگزین زندان vista.ir/article/.../نگرشی-به-سیاست-کیفری-مجازات-جایگزین-زندان‎Cached Similarهر چند به نظر می رسد در کنار مجازات های مفید در لایحه مجازات جایگزین زندان، اقداماتی در حال اجراست که از آمار زندانیان می کاهد لیکن بسیار خطرناک است به عنوان مثال طرح ... لایحه مجازات‌های جایگزین زندان در انتظار تصویب - گلرخ افقهی www.gafghahi.com/.../لایحه-مجازات‌-های-جایگزین-زندان-در-انتظار-تصویب/‎Cached Similarلایحه مجازات‌های جایگزین زندان در انتظار تصویب. صدیقه دباغی در حال حاضر زندان یا مجازات سالب آزادی، یکی از رایج‌ترین اشکال مجازات در نظام‌های حقوقی است. در قانون ... با مجازات‌های جایگزین حبس و شرایط اجرای آن بیشتر آشنا شوید babafars.ir/fa/maghalate-hoghoogh/.../4200-mojazat-jaygozin.html‎Cached Similarزندان همواره به عنوان یکی از سنگین‌ترین مجازات‌های تعیین شده در قوانین هر کشور برای مقابله ... دراین میان چند سالی است که موضوع «مجازات‌های جایگزین حبس» که در مراجع ... تصمیمات مهم در مورد مجازات‌های جایگزین حبس - فردا www.fardanews.com/.../تصمیمات-مهم-در-مورد-مجازات‌های-جایگزین-حبس‎Cached11 جولای 2016 ... معاون نظارت دیوانعالی کشور، اقدام این مرجع درباره مجازات‌های جایگزین ... نیز در جلوگیری از اثرات سوء زندان در برخی از جرائم عمدی که مجازات‌های کمتری ...
برچسب‌ها: زندان، مجازات، جایگزین