X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

پنج‌شنبه 11 آذر 1395 ساعت 00:30

بورس به زبان ساده


امروزه بحث توسعه صنعتی کشور سبب افزایش واحدهای تولیدی و خدماتی و صنایع مختلف شده است. بسیاری از این شرکت‏ها برای تامین مالی طرح‏ها و پروژه‏های توسعه‏ای خود به حضور در بازار سرمایه تمایل دارند، از این رو افزایش تعداد سهامداران در کشور را شاهدیم. سهامداران جدید یا با مراجعه به کارگزاران بورس اوراق بهادار به خرید سهام اقدام می‏کنند و یا از طریق اعطای شرکت سهامی به کارکنان، شرکت‏های تابعه و گروه تعدادی از سهام شرکت را مالک می‏شوند.
با توجه به افزایش هر دو گروه از سهامداران مذکور و از سویی تمایل بسیاری از مردم برای سرمایه‏گذاری در بازار سرمایه، آشنایی سهامداران و علاقه‏مندان به حضور در این بازار با مفاهیم پایه‏ای آن ضروری به نظر می‏رسد.
در این تحقیق سعی شده است ضمن بیان تاریخچه مختصری از بورس اوراق بهادار تهران، مفاهیمی از قبیل بازار سرمایه، کارگزاران بورس اوراق بهادار، سبد سهام، زمان خرید و فروش سهام، روش‏های تجزیه و تحلیل قیمت سهام و ریسک سهام گردآوری شود.
همچنین در انتهای پژوهش بعضی از سایت‏های مرتبط با بازار سهام آورده شده است.

تاریخچه بورس اوراق بهادار تهران
بورس اوراق بهادار تهران در سال 1346 تاسیس شد. این سازمان از پانزدهم بهمن ماه آن سال فعالیت خود را با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی آغاز کرد. در پی آن شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه، اوراق قرضه سازمان گسترش مالکیت صنعتی و اوراق قرضه عباس‏آباد به بورس تهران راه یافتند. اعطای معافیت‏های مالیاتی شرکت‏ها و موسسه‏های پذیرفته شده در بورس، در ایجاد انگیزه برای عرضه سهام آن نقش مهمی داشته است. طی 11 سال فعالیت بورس تا پیش از انقلاب اسلامی در ایران تعداد شرکت‏ها و بانک‏ها و شرکت‏های بیمه پذیرفته شده از 6 بنگاه اقتصادی با 2/6 میلیارد ریال سرمایه در سال 1346 به 105 بنگاه با بیش از 230 میلیارد ریال در سال 57 افزایش یافت. همچنین ارزش مبادلات در بورس از 15 میلیون ریال در سال 1346 به بیش از 150 میلیارد ریال سرمایه در سال 1357 افزایش پیدا کرد. در سال‏های پس از انقلاب اسلامی و تا پیش از نخستین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، دگرگونی‏های چشمگیری در اقتصاد ملی پدید آمد که بورس اوراق بهادار تهران را نیز دربرگرفت.
نخستین رویداد، تصویب لایحه قانون اداره امور بانک‏ها در تاریخ 17 خرداد 1358 توسط شورای انقلاب بود که به موجب آن بانک‏های تجاری و تخصصی کشور در قالب 9 بانک شامل 6 بانک تجاری و 3 بانک تخصصی ادغام و ملی شدند. چندی بعد و در پی آن شرکت‏های بیمه نیز در یکدیگر ادغام شدند و به مالکیت دولتی درآمدند و همچنین تصویب قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران در تیرماه 1358 باعث شد شمار بسیاری از بنگاه‏های اقتصادی پذیرفته شده در بورس از آن خارج شوند؛ به گونه‏ای که تعداد آنها از 105 شرکت و موسسه اقتصادی در سال 1357 به 56 شرکت در پایان سال 1367 کاهش یافت. به این ترتیب طی این سال‏ها بورس و اوراق بهادار دوران فترت خود را آغاز کرد که تا پایان سال 1367 ادامه یافت.
از سال 1368 در چارچوب برنامه پنج ساله اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تجدید فعالیت بورس اوراق بهادار تهران به عنوان زمینه‏ای برای اجرای سیاست خصوصی‏سازی مورد توجه قرار گرفت. در هر حال گرایش سیاستگذاری‏های کلان اقتصادی به استفاده از سازوکار بورس، افزایش چشمگیر شمار شرکت‏های پذیرفته شده و افزایش حجم فعالیت بورس تهران را در برداشت که بر این اساس طی سال‏های 1367 تا نیمه اول سال جاری تعداد بنگاه‏های اقتصادی پذیرفته شده در بورس تهران از 56 شرکت به 325 شرکت افزایش یافت. شرکت‏های پذیرفته شده و شرکت‏های فعال در بورس به دو دسته تقسیم می‏شوند:
1- شرکت‏های تولیدی
2- شرکت‏های سرمایه‏گذاری (واسطه‏های مالی)
شرکت‏های تولیدی معمولاً به تولید کالای خاصی مبادرت می‏ورزند و در گروه صنایع فعال در بورس قرار می‏گیرند و در سازمان بورس با نام شرکت و کد خاص خود، مشخص می‏شوند اما شرکت‏های سرمایه‏گذاری شرکت‏هایی هستند که به عنوان واسطه‏های مالی فعالیت می‏کنند. این گونه شرکت‏ها یا فعالیت تولیدی انجام نمی‏دهند و یا فعالیت آنها به گونه‏ای است که با کمک‏های مالی از طریق خرید سهام شرکت‏های تولیدی و صنعتی و یا مجموعه‏ای از آنها در تولید و سرمایه‏گذاری این شرکت‏ها موثرند. بر این اساس هم اکنون 19 شرکت سرمایه‏گذاری و 297 شرکت تولیدی در بورس مشغول فعالیت هستند. همچنین زمینه‏های لازم برای حضور شرکت‏های خدماتی در بورس فراهم شده است .

نقش بازارهای مالی در اقتصاد چیست؟
نقش و مزیت بازارهای مالی در اقتصاد را به طور خلاصه می‏توان به صورت زیر بیان کرد:
1- کمک به تبدیل پس‏اندازها به سرمایه متشکل
2- ایجاد بازاری ثانویه برای مبادله اوراق بهادار
3- تعیین قیمت عادلانه اوراق بهادار براساس مکانیزم عرضه و تقاضای بازار
4- نقد کردن اوراق بهادار از طریق سهولت در خرید و فروش اوراق

تعریف موسسات و واسطه‏های مالی
در بازارها تعدادی اشخاص حقیقی و حقوقی فعالیت می‏کنند که واسطه‏های مالی نام دارند. وظیفه واسطه‏ها تسهیل خرید و فروش در بازارهای مالی است. بانک‏ها، شرکت‏های سرمایه‏گذاری و کارگزاران بورس نمونه‏ای از این واسطه‏ها هستند.
موسسات و واسطه‏های مالی میان عرضه‏کنندگان و تقاضاکنندگان خدمات و محصولات مالی پلی ایجاد می‏کنند و به فرایند تبادلات مالی سرعت می‏بخشند. در واقع کارگزاران بورس در زمره موسسات و واسطه‏های مالی محسوب می‏شوند. نقش اساسی موسسات مالی را می‏توان به صورت زیر بیان کرد:
1- کمک به یک کاسه کردن پس‏اندازها از طریق جمع‏آوری وجوه از مردم و تبدیل آن به سرمایه‏های کلان و سرمایه‏گذاری در بخش‏های مختلف (کاری که بانک‏ها به عنوان موسسات مالی می‏کنند).
2- کمک به عرضه عمومی اوراق بهادار و قبول پذیره نویسی این اوراق برای موسسات تجاری (کاری که برخی از بانک‏های تجاری در ایران انجام می‏دهند).
3- ارائه خدمات تخصصی مشاوره‏ای در زمینه فرصت‏ها و تهدیدات سرمایه‏گذاری به موسسات تجاری (فعالیتی که برخی از کارگزاران و بعضی از شرکت‏های سرمایه‏گذاری انجام می‏دهند).
4- کاهش ریسک با تنوع بخشی (ایجاد پورتفوی) و سرمایه‏گذاری در زمینه‏های متفاوت
5- کمک به خرید و فروش اوراق بهادار و تسهیل فرایند معاملات بازار بورس (کاری که کارگزاران انجام می‏دهند).
از آنجا که در این نوشتار سعی در بررسی برخی مفاهیم مربوط به بورس است، در ادامه به تعریف کارگزاران بورس می‏پردازیم.خرید فایللینک منبع :بورس به زبان ساده

پرویز گیلانی - بورس به زبان ساده(درس اول) parvizgilani.blogfa.com/post-30.aspx‎Cached Similarبورس به زبان ساده(درس اول). اگر قصد سرمایه گذاری دربورس را دارید، اول مطمئن شوید که هدف سرمایه گذارى بلندمدت است و شما نمى توانید مثل بانک ها، به راحتى به پولتان ... آموزش بورس از صفر ( سرمایه گذاری در بورس ) + دانلود رایگان MP3 https://talarebourse.com/bourse0/‎Cached13 ژوئن 2016 ... Hamed Saghafi , آموزش بورس , آموزش بورس از صفر , آموزش بورس به زبان ساده , آموزش بورس به زبان ساده mp3 , آموزش بورس حامد ثقفی , آموزش بورس و ... ‎آموزش بورس از صفر - ‎حامد ثقفی - ‎آموزشی - ‎فاطمه غزالیادگیری تمام بورس به ساده ترین زبان | تالار بورس https://forum.talarebourse.com/f56/t198726.html‎Cachedاشتباه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین اشتباهی که عموم مرتکب آن می‌شوند این است که به‌جای توجه به ارزش ذاتی سهام به قیمت آن توجه می‌کنند. اکثر. آموزش بورس از صفر - به زبان ساده [363] | آموزش بورس - سیگنال بورس www.tsesignal.com/...بورس/363-آموزش-بورس-از-صفر-به-زبان-ساده.html‎Cached Similarسیگنال بورس: فرض می کنیم که شما هیچ چیزی از بورس نمیدونید و برای اولین بار می خواهید با بورس آشنا بشید. سوال: بورس چی هست؟! بزارید اینطوری شروع کنیم یک ... آموزش بورس از صفر - به زبان ساده - بورکس bourex.blogsky.com/1390/07/14/post-19/‎Cached Similarآموزش بورس از صفر - به زبان ساده - بورکس - گفتگوهای اقتصادی بورسی و فارکسی : تالار بورس : فارکس : بورس کالا : فرابورس. بورس به زبان ساده - تالار مجازی بورس ایران - آموزش training.irvex.ir/index.php/simply-exchange?start=40 ردیف, عنوان, بازدید. 1. وب لینک معنی و مفهوم شاخص. 3830. 2. وب لینک آنچه می توان از شاخص فهمید. 3595. 3. وب لینک تشریح انواع شاخص. 3532. 4. وب لینک ... آموزش بورس به زبان ساده - iranhesabdar :: ایران حسابدار www.irhesabdar.ir/cat/5/آموزش-بورس-به-زبان-ساده.html‎Cached Similarهیئت وزیران بنا به پیشنهاد جلسه مورخ 12/09/1386 شورایعالی بورس و با استناد به ماده 2 و بندهای 2 و 3 ماده 4 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384، ... آموزش جامع صفر تا صد بورس به زبان ساده (فصل دوم) joker-shop.4kia.ir/.../آموزش-جامع-صفر-تا-صد-بورس-به-زبان-ساده-(فصل-دوم)/‎Cached Similarآموزش کامل صفر تا صد بورس که به زبان ساده و به صورت فایل اتوران (فلش) با محیطی کاملا پردازش شده و با کیفیت برای شما عزیزان قرار داده شده است. بورس به زبان ساده codal.blogfa.com/‎Cachedبورس به زبان ساده - ... جناب مهدی، از نظر لطف شما بسیار سپاسگزارم، اما مشغله ام به اندازه ای زیاد است که وقت کافی برای بررسی سهام مختلف را ندارم و فقط بر روی تعداد ... تعاریف و اصطلاحات تخصصی بورس | امور اقتصادی به زبان ساده www.economicaffairs.ir/?page_id=277‎Cached Similarبورس دارای تعاریف و اصطلاحات تخصصی است که این تعاریف را گردآوری کردیم و به ترتیب حروف الفبا چیدیم تا بهتر بتوانید با واژه ها و معنی آن ها آشنا شوید.
برچسب‌ها: بورس، زبان، ساده