X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 01:15

بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان

بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان

از مهمترین آفتهای نظام‌های آموزشی جهانی و من جمله کشور ما افت تحصیلی است که همه ساله به صورت های گوناگون تعداد بسیاری از استعدادهای بالقوة انسانی و منابع اقتصادی جامعه را هدر داده و نابسامانیهای فردی و اجتماعی را بر جای می‌گذارد، هرچند پاره ای از موارد افت تحصیل در بعضی از رشته‌های خاص بیشتر مشاهده می‌شود ولی می‌توان علل آن راتقریباً یکسان دانست: از جمله افت بر اثر قصور در اعمال و روش های مناسب آموزشی و پرورشی توسط نظام آموزش و پرورش،معلمان، خانواده، … .

بررسی عوامل مؤثر بر پیشرفت و ترقی جوامع پیشرفته نشان می‌دهد که همة این کشورها از آموزش و پرورش توانمند و کارآمد برخوردار بوده‌اند. این نهاد از یک سو با کودکان و نوجوانانو جوانان خلاق، مبتکر و مستعد واز طرف دیگر با طیف

گسترده ای از مردم به عنوان خانواده یا اولیای دانش‌آموزان در ارتباط است و تعلیمات وآموزش‌های خود را چه مثبت و چه منفی به پیکرة جامعه تزریق می‌کند.

بدون تردید هیچ نظام آموزشی نمی‌تواند صددرصد به اهداف آموزشی خود برسد،ولی موفق بودن هر نظام آموزشی نزدیک‌تر شدن هرچه بیش‌تر به اهداف تعیین شده بستگی دارد برای نزدیک‌تر شدن به اهداف نظام آموزشی حتماً می‌بایست عوامل مؤثر بر افت تحصیلی را شناخت و اثرهای آن راکاهش داد.

چرا درس نمی خوانید؟!

یکی از مهمترین آفات نظام آموزشی جهان از جمله کشور ما «افت تحصیلی» است که همه ساله به صورتهای گوناگون بخش عمده ای از استعدادهای بالقوه انسانی و منابع اقتصادی جامعه را به هدر می دهد و نابسامانیهای فردی و اقتصادی زیادی برجای می گذارد. این پدیده به صورت مردودی یا ترک تحصیل و یا کجرویهای دیگر جلوه می نماید.

کارشناسان مسائل اجتماعی در بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان به دو دسته عوامل فردی و اجتماعی اعتقاد دارند که توجه به آنها و ریشه یابی این عوامل می تواند در دست یابی به موفقیت دانش آموزان مؤثر واقع شود درحالی که عدم توجه به این عوامل و سهل انگاری در این مورد ضررها و زیان های جبران ناپذیری به نسلی وارد خواهد ساخت که آینده کشور با دستهای آنان ساخته خواهد شد.

شرایط خانوادگی

مطالعه دانش آموزانی که دارای افت تحصیلی هستند نشان می دهد یکی از عوامل مؤثر براین پدیده مسائل خانوادگی به ویژه از هم گسیختگی خانواده، کم سوادی والدین، مشکلات عاطفی، انزوا، جو اجتماعی، روانی خانواده، عدم ارتباط صمیمانه با پدر و مادر، میزان درآمد خانواده، شغل والدین، میزان تفاهم والدین، حضور یا عدم حضور والدین، وضعیت تحصیلی سایر خواهران و برادران می باشد که در سلامت روحی و جسمی دانش آموز تأثیر فراوانی می گذارد.

دانش آموزی که از شرایط خانوادگی مناسب و پشتیبانی و حمایت عاطفی والدین خود برخوردار نیست و نیازهای روحی و روانی اش تأمین نمی شود درپی ارضای احتیاجات خود دچار بی توجهی به تحصیل یا ترک آن می شود.

پاسخ گفتن به نیازها از سوی والدین لازمه موفقیت هر دانش آموز است درحالی که برخی از والدین بدون آگاهی از وظیفه خود در قبال دانش آموز فقط از او انتظار موفقیت دارند.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که میزان تحصیلات والدین تأثیر فراوانی در کیفیت تحصیلی دانش آموز دارد، زیرا والدین تحصیل کرده به ویژه پدران در حل مشکلات درسی فرزندان بهترین یاور آنها خواهند بود و می توانند برای فرزندان خویش الگوهای بسیار زیبایی از تعلیم و تربیت باشند.

عامل اقتصادی

عدم اشتغال سرپرست خانواده و ناتوانی او دربرآوردن کامل نیازهای افراد خانواده در افت تحصیلی فرزندان تأثیر فراوانی دارد، چرا که عدم توجه به ارضای نیازهای اولیه فرزندان موجبات بی توجهی به نیازهای روحی و عاطفی آنها نیز می شود و بچه ها برای تامین نیازهای خود مجبور به ترک تحصیل و ورود به بازار کار و اشتغال می گردند.

تحقیقات نشان می دهد که بحران های اقتصادی، کاهش درآمد و فقر و بیکاری خانواده ها نه تنها در افت تحصیلی دانش آموزان تأثیر می گذارد، بلکه انگیزه ای برای سوق دادن افراد به سوی جرایم و تخلف از مقررات اجتماعی می شود.

همچنین فراهم نکردن تسهیلات آموزشی از جمله مدارس خوب، وسایل تحریر مناسب، البسه و تغذیه کافی و مناسب از سوی والدین باعث سرخوردگی و عدم گرایش کودکان و نوجوانان به مدرسه و درس خواندن می شود.

نوع فایل: word

سایز : 352 KB

تعداد صفحه:167خرید فایللینک منبع :بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان

فلسفه آموزش وپرورش - بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان jodariirany.blogfa.com/post/1‎Cached Similarبررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان. آفت نظام آموزشی. درمان تو درخود تو است ، تو بدان بصیرت نداری. درد تو نیز از خود توست، تو بر آن آگاهی نداری. تو آن کتاب ... افت تحصیلی، دلایل افت تحصیلی دانش آموزان در مدارس - آکا www.akairan.com/khanevadeh/tahsil1/18334.html‎Cached Similarافت تحصیلی,علل افت تحصیلی دانش آموزان,افت تحصیلی دانش آموزان راهنمایی,علت ... آکاایران: بررسی دلیل شکست دانش آموزان در تحصیل به مطالعه دقیق احتیاج دارد، ... Motivation دلایل افت تحصیلی دانش آموزان و روشهای ایجاد انگیزه و ... www.zibaweb.com/Motivation.htm‎Cached Similarعوامل موثر بر افت تحصیلی: ۱. عوامل مربوط به خود دانش آموز. · عوامل فیزیولوژیکی و جسمی مانند ضعف بینایی و شنوایی و غیره. · عوامل ذهنی و روانی مانند میزان هوش و قدرت ... شناسایی و رفع عوامل افت تحصیلی دانش‌آموزان‌ - آموزش فناوری دانلود edujavanrood.blogsky.com/1389/12/12/post-887/‎Cached Similarابعاد افت تحصیلی دانش آموز که بهم وابسته هستند عبارتند از: ... علل فردی: 1- هوش: امروزه دیگر مثل گذشته به هوش اهمیتی داده نمی‌شود، تحقیقات نشان می‌دهد؛ حدود 10 درصد ... [PDF] عنوان تحقیق: افت تحصیلی https://upload.wikimedia.org/.../روش_های_پیشگیری_از_افت_تصیلی.pdf‎Cached Similarتحقیق. منظور. از افت تحصیلی کاهش عملکرد تحصیلی ودرسی دانش آموز از سطحی رضایت بخش به سطحی نا مطلوب است .... حقّق. آن است. که. با. شناخت دقیق ودرست علل و. عوامل. این پدیده می. توان. جلوی. بسیاری. از. اف ... نوشته حاضر برای بررسی یکی از م. دلایل افت تحصیلی دانش آموزان(2) - نگاه تازه با ذره بین negahetaze.persianblog.ir/post/4/‎Cached Similar21 ا کتبر 2011 ... منظور از افت تحصیلی « کاهش عملکرد تحصیلی دانش آموز از سطح ... علل گوناگونی ، زمینه ساز افت تحصیلی و احیاناً توقف در یک پایه تحصیلی می شوند . ..... در نظام آموزشی باید تجدید نظر کرد و با بررسی کارشناسانه ، زمینه لازم را ... بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان parsmarket.filenab.com/product-60081-takgikg.aspx‎Cachedبررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان علل و عوامل افت تحصیلی افت تحصیلی دانش آموزان نظام‌های آموزشی جهانی افت تحصیلی تحقیق پایان نامه پروژه پژوهش ... کوثر - بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان father87.blogfa.com/post-94.aspx‎Cached Similarکارشناسان مسائل اجتماعی در بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان به دو دسته عوامل فردی و اجتماعی اعتقاد دارند که توجه به آنها و ریشه یابی این عوامل می تواند در ... بررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان danesh-amozan.blogfa.com/‎Cachedبررسی علل و عوامل افت تحصیلی دانش آموزان - بررسی مشکلات و راهکار های دانش آموزان هنگام تحصیل. بررسی علل و عوامل مؤثر در افت تحصیلی دانش آموزان/معلمی جای آزمون ... vista.ir/.../بررسی-علل-و-عوامل-مؤثر-در-افت-تحصیلی-دانش-آموزان-معلمی-جای-آزمون-وخطا-نیست‎Cached Similarفرآیند آموزش به معنای مجموعه ای است از آنچه که شاگرد در مدرسه از طریق برنامه درسی آشکار و پنهان می آموزد و یا فرصت آموزش را به خاطر جای نگرفتن در برنامه درسی پیدا ...