X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 01:41

تاریخچه روانشناسی در ایران

تاریخچه روانشناسی در ایران

روانشناسی با عنوان علم النفس در ایران

روانشناسی تحت عنوان علم النفس یا اخلاق ، بیش از هزار سال به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی فلسفه در مراکز علمی ایران تدریس شده است. از رازی و ابن سینا و ناصر خسرو تا ملاصدرا کمتر متفکری را سراغ داریم که در آثار خود به این علم نپرداخته است. در آثار این دانشمندان نه تنها مباحث اصلی روانشناسی مانند احساس ، ادراک ، عاطفه ، تفکر ، تخیل و تواناییهای ذهنی مورد بحث قرار گرفته ، بلکه حتی با روشهای تمثیلی و شبه تجربی در مورد نظریه‌های معارض در زمینه‌های احساس و ادراک یا لذت و الم داوری شده است.

روانشناسی به عنوان یکی از علوم طبیعی ایران

غرب سنت ارسطویی روانشناسی را چند صد سال بعد با آغاز رنسانس پذیرا شد. اما تا اوایل سده نوزدهم روانشناسی مغرب زمین بخشی از فلسفه باقی ماند، با مباحثی کم و بیش شبیه آنچه در روانشناسی سنتی ایران مطرح بود. با این حال خیزش موج انقلاب صنعتی در اروپا ، روانشناسی آن سامان را به صورت یکی از علوم طبیعی در آورد، در حالی که در ایران کندی آهنگ رشد اجتماعی و علمی و فنی سبب شد که روانشناسی ایران در همان حد سنتی متوقف شود.

تنها پس از تأسیس دارالمعلمین و دانشگاه تهران و بویژه دانشسراهای مقدماتی و دانشسرای عامی بود که روانشناسی به صورت یکی از علوم جدید ایران مطرح شد. دکتر علی اکبر سیاسی و دکتر محد باقر هوشیار را باید از نخستین پیشتازان روانشناسی در ایران دانست. کتاب دکتر سیاسی تحت عنوان علم النفس یا روانشناسی از لحاظ تربیت و کتاب دکتر هوشیار تحت عنوان سنجش هوش یا روانشناسی عملی تقریبا بطور همزمان انتشار یافتند.

روانشناسی ایران از دهه 1340 به بعد

به رغم رونق و شکوه آغازین ، تا اوایل دهه 1340 فعالیت چشمگیری در روانشناسی وجود نداشت و این علم یا به عنوان بخشی از برنامه‌های رشته فلسفه و علوم تربیتی و یا به صورت بخشی از دوره‌های تربیت معلم تدریس می‌شد. دهه 1340 را باید دهه گسترش سازمانی روانشناسی در ایران نامید، چون طی این ده سال دوره لیسانس روانشناسی نخست در دانشگاه تهران و بعدها در سایر دانشگاههای ایران تأسیس گردید. در دانشگاه تهران دوره فوق لیسانس روانشناسی بوجود آمد و مؤسسه روانشناسی بنیان گذارده شد. برخی از این تحولات حاصل کوششهای دکتر محمود صناعی بود که در همان دوره پا به صحنه روانشناسی ایران گذاشت. خدمت بزرگ دکتر صناعی ترجمه کتاب اصول روانشناسی نوشته فرمان مان در سال 1342 بود.

در سال 1344 دکتر سعید شاملو بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران اولین کلینیک مرکز مشاوره و راهنمایی در دانشگاه تهران را تأسیس کرد و بعدها بتدریج چنین مراکزی در دیگر دانشگاهها تأسیس شد. با گسترش دوره‌های روانشناسی در دانشگاههای کشور کوششهای فراوانی در زمینه تألیف و ترجمه مکتب درسی در این رشته به عمل آمد. از آن جمله اصول روانشناسی عمومی (1348) تالیف دکتر سیروس عظیمی ، کلیات روانشناسی علمی (1349) به ترجمه دکتر امیر هوشنگ مهریار و دکتر رضا شاپوریان. اصول روانشناسی (1352) به ترجمه و اقتباس دکتر محمد ساعتچی.

روانشناسی ایران و پژوهش

پژوهش در روانشناسی جایگاه ضعیفی داشته است. به شهادت کتب و مجلاتی که از بدو رواج روانشناسی نوین در ایران انتشار یافته ، صرفنظر از تحقیقات پراکنده در زمینه استعدادها و شخصیت در سایر زمینه‌ها پژوهشهای جمعی صورت نمی‌گرفت. دکتر محمد قی براهنی علاوه بر انتشار کتابهایی در حوزه پژوهش و آزمونها همچون کتاب مبانی نظری آزمونهای روانی و کتاب روان آزمایی نخستین گامها را در راه فعالیتهای آزمایشی و تجربی یا به بیان دقیقتری ، علمی شدن مفهوم پژوهش و تحقیق در این شاخه از دانش بشری برداشت. نخستین اقدام برای تهیه هنجاریابی آزمونها بویژه آزمونهای شناختی در این مسیر قرار داشت. ضرورت وجود این قبیل آزمونها در وزارت علوم و نیز آموزش و پرورش و همچنین برای بسیاری از برنامه ریزیهای آموزشی کلان کشوری از دیر زمان احساس می‌شد.

نوع فایل:word

سایز :46.7 KB

تعداد صفحه:22خرید فایللینک منبع :تاریخچه روانشناسی در ایران

: تاریخ روانشناسی در ایران - دانشنامه رشد danesh.roshd.ir/.../mavara-index.php?page=تاریخ+روانشناسی...ایران‎Cached Similarروانشناسی با عنوان علم النفس در ایران. روانشناسی تحت عنوان علم النفس یا اخلاق ، بیش از هزار سال به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی فلسفه در مراکز علمی ایران تدریس ... تاریخچه روانشناسی - روان ایران - روان شناسی ایران www.ravaniran.com/history-and.../717-history-of-psychology‎Cached12 سپتامبر 2015 ... تاریخ روانشناسی به عنوان دانش مطالعهٔ رفتار و ذهن انسان به یونان باستان باز می‌گردد. شواهدی نیز بر مطالعهٔ این دانش توسط مصری‌های باستان وجود دارد. تاریخچه روانشناسی در ایران - انجمن علمی روانشناسی - loxblog.Com www.psychologyanjoman.loxblog.com/.../تاریخچه%20روانشناسی%20در%20ایران.htm‎Cachedتاریخچه روانشناسی در ایران - با آموختن شما از بودن به شدن تبدیل می شوید - انجمن علمی روانشناسی. میگنا - تاریخچه روان شناسی بالینی migna.ir/vdch.vnwt23nxkftd2.html‎Cachedولی در 20 سال اخیر هیچ یک از رشته‌های روان شناسی به اندازه روان‌شناسی بالینی .... در جریان تاریخ نود ساله روان شناسی بالینی در دنیا ، ایران تاریخچه چهل و اندی ساله‌ای ... روانشناسی - تاریخچه در ایران bistjerdi.blogfa.com/post-119.aspx‎Cached Similarتاریخچه روانشناسی ورزشی در ایران سال 1923 بنیانگذار روانشناسی ایران به دنیا آمد و او را علی اکبر نامیدند سال 1943 بنیانگذار به آمریکا رفت و خود را علی اکبر ... دانلود مقاله تاریخچه روانشناسی در ایران mag-iran.com/دانلود-مقاله-تاریخچه-روانشناسی-در-ایر.htm‎Cached Similarتاریخچه روانشناسی در ایرانروانشناسی با عنوان علم النفس در ایران روانشناسی تحت عنوان علم النفس یا اخلاق ، بیش از هزار سال به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی فلسفه ... تاریخچه روان شناسی در جهان - عصر ایران www.asriran.com/fa/news/255777/تاریخچه-روان-شناسی-در-جهان‎Cached Similarنظریه تکامل، در اواخر قرن نوزدهم به سرعت جای خود را در آمریکا باز کرد و روان‌شناسی آمریکا بیش از وونت، از داروین و گالتون تاثیر گرفت و توسط آنان هدایت شد. تاریخچه روان شناسی www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=222801‎Cached Similar29 سپتامبر 2012 ... برخی روان شناسان، تاریخ شروع آن را به سال 1860 نسبت می دهند، سالی که ... روان شناسی ایران، از قرن ها پیش با عنوان علم النفس یا اخلاق، مورد توجه ... روان شناسی در ایران باستان - مهرمیهن www.mehremihan.ir/iranian-history/434-riranb.html‎Cachedبا چنین پیشینه ای جستجوی تاریخچه دانش روان شناسی به لحاظ موضوع مورد مطالعه اش , پدید آیی آن مقارن با پیدایش هشیاری در انسان است , کاری سترگ و یادآور این سخن ... شروع روانشناسی در ایران و زندگی نامه مختصر دکتر شاملو - وبلاگ ... ravan-usb.blogfa.com/.../شروع-روانشناسی-در-ایران-و-زندگی-نامه-مختصر-دکتر-شاملو‎Cached Similar18 مارس 2010 ... در سال 1344 دکتر سعید شاملو بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران اولین ... تاریخ علم روان شناسی; روان درمانی کودک; شخصیت ایرانی (ناتمام ).