X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 03:17

تاریخچه مشاوره

تاریخچه مشاوره

فرآیند مشاوره ارتباط نزدیکی با راهنمایی دارد. هرچند راهنمایی فرآیندی گسترده‌تر را شامل می‌شود که تمام امور زندگی فردی و اجتماعی فرد را دربر می‌گیرد، مشاوره قلب برنامه راهنمایی به شمار می‌رود و از خدمات اساسی آن است. با این وصف در تاریخ روان شناسی مشاوره دیده می‌شود که این شاحه از روان شناسی ، با راهنمایی به منزله فعالیتی منظم و سازمان یافته ، در سال 1908 میلادی در شهر بستن ایالت ماساچوست امریکا به وسیله شخصی به نام فرانک پارسونز که به پدر راهنمایی حرفه‌ای مشهور است، آغاز می‌شود.

پارسونز راهنمایی را ابتدا در مقیاسی کوچک و با تاکید بر راهنمایی حرفه‌ای آغاز کرد. بنابراین کار او به مثابه یک نوآوری در نظام تعلیم و تربیت با نارسایی‌هایی توام بود و به دلیل تاکید محضش بر راهنمایی حرفه‌ای ، یک بعدی به حساب می‌آمد. به این ترتیب با توجه به ضرورتهایی که بر لزوم تداوم راهنمایی و مشاوره احساس می‌شد، روان شناسی مشاوره شکل کاملتری به خود گرفت، بطوری که نظریات متعدد در این زمینه ارائه شد و روشها و فنون مختلفی معرفی

مشاوره و راهنمایی :

یکی از تخصص های روانشناسی است که به افراد کمک می کند تا دشواریهایی که در زمینه رشد، سازگاری ، پیشرفت ،تصمیم گیری و برقراری ارتباط دارند را رفع نمایند و در واقع مشاوره فرآیندی برای شناخت دقیق تر رفتار است که برای دستیابی به هدفها و عملکردهای موثر و مفید کمک می کند. مشاوره بک معنی تجربه کردن نسل آدمی است و از سویی مبحثی نوین است . انسان در طول قرون و اعصار دریافته است به هنگام داشتن مشکل واخذ تصمیم ،گفتگو داشتن با یک دوست صمیمی ،یک معلم و روحانی همسر ،کشیش یا والدین ……. می تواند فکر را روشنی بخشد ، اخذ تصمیم را آسان کندو دلواپسی و اظطراب را کاهش دهد .

آنچه در عصر کنونی تازگی دارد تکوین ورشد مشاوره به صورت یک شغل تخصصی است .تنها در نیم قرن اخیر است که برای فردی میسر گردیده تا همه عمر و انرژی خود را در نوعی از خدمت مصرف دارد که به یاری و کمک تخصصی به دیگران است و می تواند در سراسر زندگی نه تنها مخل درآمد و امرار معاش برای حیات او باشد بلکه شغلی دلپذیر است که هم به رشد و تکامل دیگری می انجامد و هم به رشد و پیشرفت خود او می افزاید .

________________________________________

مشاور کیست ؟

مشاور ( counselor ) با اشخاص کار می کند که مشکلات آنها ضعیف تر از مشکلات افرادی است که روانشنالینی یا روان پزشک psychiatrist می بیند .

مشاوران اغلب با افراد بهنجار یا نسبتأ نا سازگار کار می کنند . به عقیده تیلر (1969) مشاوره خاص اشخاص بهنجار می باشد که در زمینه های مربوط به رشد و توسعه توانائیهای بالقوه خود مشکل دارند. در موارد ی که مددجو گرفتار پریشانی جدی نشده است و مشکلات او نیز از نوع مسائل و مشکلات افراد بهنجار می باشد .

و در تعریف دیگر آمده است :

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد و متخصص با مراجع یا مراجعان است که طی آن مشاور با استفاده از علم و دانش و مهارت و توانائیهای خود ، به مراجع کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسایل و موقعیت خود بدست آورد و به مطلوب ترین شکل از توانایی استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامد ها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند . حاصل این فعالیت نه تنها کمک به خود مراجع برای رفع مشکلات اوست ، بلکه رشد و تعالی شخص و اجتماعی و ی را نیز به همراه خواهد داشت .

________________________________________

(انواع مشاوره)

مشاوران برای درک و تشخیص مشکلات از انواع روشها و رویکردهای مشاوره و روان درمانی نظام دار مبتنی بر پژوهش استفاده می کنند.

مشاوره ، به روش مستقیم مشاور محوری است

مشاوره به روش غیر مستقیم مراجع محوری است

مشاوره التقاطی از هر دو روش بهره می گیرد.

مشاوره چگونه به شما کمک می‌کند؟

مشاوره شامل سر‌فصل‌های زیر است:

استرس (اضطراب)، رشد شخصیت، ابتکار و نوآوری، هوش، تمرکز ، مدیریت زمان، خلاقیت، ارزش دادن به اراده، یادگیری موثر، برنامه‌ریزی شغلی،‌تعیین اهداف، بهبود حافظه و IQ . همچنین موضوعات دیگری مثل: نحوه برخورد با اضطراب امتحان، مواجه شدن با واقعیت، ایجاد نظم در خانه، حرکت به سوی موفقیت و قدرت ذهن.

نوع فایل:word

سایز :12.0 KB

تعداد صفحه:11خرید فایللینک منبع :تاریخچه مشاوره

فصل اوّل : تاریخچه مشاوره و راهنمایی www.gtc.ac.ir/dokhtaraneaseman/html/Book/07-2.html‎Cached Similarفصل اوّل : تاریخچه مشاوره و راهنمایی. از آغاز زندگی اجتماعی بشر، افرادی که با مشکلات روبرو می شدند، از کسانی که ذیصلاح می دانستند و به آنان اعتماد داشتند، کمک می ... تاریخچه مشاوره تحصیلی در ایران - مهمترین اخبار ایران و جهان vista.ir/article/117473/تاریخچه-مشاوره-تحصیلی-در-ایران‎Cached Similarتاریخچه مشاوره تحصیلی در ایران براساس آنچه از تاریخچه مشاوره تحصیلی موجود است ، آغاز کلی فرآیند مشاوره با کارهای فرانک پارسونز در سال‌های ۱۹۰۷ و ۱۹۰۸ که او را ... مشاوره - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/مشاوره‎Cached Similarتاریخچه مشاوره تحصیلی در ایران[ویرایش] تاریخچه راهنمایی و مشاوره - وب سایت تبیان استان اردبیل www.tebyan-ardebil.ir/description.aspx?id=1107‎Cached Similar11 مه 2009 ... تاریخچه راهنمایی و مشاوره. اگر به معنای واقعی کلمه راهنمایی و هدایت توجه کنیم، ناگزیریم به این واقعیت اعتراف کنیم که مفهوم هدایت و راهنمایی، با خلق ... تاریخچه ارائه خدمات مشاوره ای در جهان www.padida.ir/تاریخچه-ارائه-خدمات-مشاوره-ای-در-جهان/‎Cached Similarخدمات راهنمای به طور عام، عمری به قدمت بشر دارد و در این زمینه پیوسته پرچم دار بوده اند، چنان که قرآن کریم، پیامبر اسلام و ائمه معصومین (ع)، مشاوره را به عنوان اصلی مهم، ... دانلود مقاله تاریخچه مشاوره mag-iran.com/دانلود-مقاله-تاریخچه-مشاوره.htm‎Cached Similarتاریخچه مشاوره. فرآیند مشاوره ارتباط نزدیکی با راهنمایی دارد. هرچند راهنمایی فرآیندی گسترده‌تر را شامل می‌شود که تمام امور زندگی فردی و اجتماعی فرد را دربر می‌گیرد، ... تاریخچه مشاوره تحصیلی در ایران www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=433184‎Cached Similarمشاوره تحصیلی قبل از پیروزی انقلاب در ایران مساله راهنمایی و مشاوره و تهیه مقدمات آن بین سالهای 1337 تا 1350 شروع شد و جریان پیدا کرد. از سالهای 1337 با برگزاری ... تاریخچه مشاوره - راهنمایی و مشاوره moshavere89atu.blogfa.com/post-138.aspx‎Cached Similarراهنمایی و مشاوره - تاریخچه مشاوره - وبلاگ دانشجویان رشته راهنمایی و مشاوره دانشگاه ... در این فرآیند ، رابطه‌ای بین مشاور و مراجع ایجاد می‌شود که هدف از این رابطه بررسی ... : مشاوره تحصیلی - دانشنامه رشد daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=مشاوره...‎Cached Similarتاریخچه مشاوره تحصیلی در ایران. مشاوره تحصیلی قبل از پیروزی انقلاب. در ایران مساله راهنمایی و مشاوره و تهیه مقدمات آن بین سالهای 1337 تا 1350 شروع شد و جریان ... میگنا - تاریخچه راهنمایی و مشاوره شغلی ایران www.migna.ir/vdcd290f6yt0s.a2y.html‎Cached Similarاز دوره ایران باستان تا سلطنت نادرشاه ( 1148 ه ش ) آموزش فنی و حرفه ای در قالب حرف و صنایع مورد علاقه پادشاهان و یاددادن هنرهای رایج زمان به شیوه استاد - شاگردی.
برچسب‌ها: تاریخچه، مشاوره