X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 03:17

تاریخچه روز جهانى کودک

تاریخچه روز جهانى کودک

هر ساله ٢٠ نوامبر روز جهانى کودک در برخى کشورهاى جهان جشن گرفته مى‌شود. هدف از برگزارى این روز بزرگداشت و توجه به بهزیستى و حقوق کودکان است. ریشه هاى برگزارى روز جهانى کودک به کنفرانس جهانى ژنو در باره سعادت کودکان برمى گردد. در تابستان سال ١٩٢٥ نخسیتن کنفرانس مربوط به رفاه و سعادت کودکان با حضور نمایندگان ٥٤ کشوردر ژنو برگزار شد. نماینده ایران در این کنفرانس میرزا یحیى دولت آبادی،‌نواندیش و اصلاحگر برجسته دوره مشروطه بود که بیش از هر کسى از حقوق کودک آگاهى داشت و پیش از این کتاب «غصب حق اطفال» را درباره حقوق کودک نوشته بود. این نشست «‌کنفرانس جهانى براى رفاه کودکان »‌World Conference for the wellbeing of Children نام گذارى شد و در پایان آن اعلامیه ژنو، حمایت از کودکانGeneva Declartion Protecting Children از تصویب کشورهاى حاضر در کنفرانس گذشت. در این اعلامیه به نیازهاى معنوى کودکان، رهایى کودکان از فقر،‌ حمایت از کودکان کار، ‌ارزیابى دوباره شیوه‌هاى آموزشى کودکان و موضوع‌هاى دیگر مربوط به بهزیستى و رفاه کودکان در سرتاسر جهان توجه و تاکید شده بود. همچنین در این کنفرانس از کشورها درخواست شده بود که روزى ویژه براى توجه به کودکان و حقوق آن‌ها از سوى کشورها تعیین شود.

در تابستان همین سال یعنى روز یک ژوئن کاردار چین در سانفرانسیسکو کودکان بى‌سرپرست چینى را به جشن اژدهاى روان فرا خواند. او مى‌خواست به این وسیله توجه مطبوعات را به وضع کودکان بى‌سرپرست جلب کند. کار او مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و یکى دیگر از زمینه‌هاى شکل‌گیرى روز کودک در جهان شکل گرفت.

پس از جنگ جهانى دوم در سال ١٩٤٩ در نشست زنان دموکرات که در مسکو برگزار شده بود،‌ روز یک ژوئن به نام روز کودک نام گذارى شد. از آن پس در برخى از کشورها به ویژه کشورهاى سوسیالیستى این روز به نام روز کودک جشن گرفته مى‌شود. اما در ١٤ دسامبر سال ١٩٥٤ مجمع عمومى سازمان ملل متحد در پى نشست خود اعلام کرد که کشورها روزى مناسب را به عنوان روز جهانى کودک را با هدف یگانگى و توجه به نیازهاى کودکان و فهم کودکان از یکدیگر در سرتاسر جهان برگزار کنند. چنین روزى مورد توافق کشورها قرار نگرفت تا اینکه در ٢٠ نوامبر سال ١٩٥٩ اعلامیه حقوق کودک از سوى مجمع عمومى سازمان ملل تصویب شد. از این پس به پیشنهاد یونیسف،‌ صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و پیشنهاد برخى کشورها روز ٢٠ نوامبر به عنوان روز جهانى کودک پذیرفته شد. اما شاید روز جهانى کودک یکى از روزهایى باشد که بر سر برگزارى آن در جهان تفاهم به وجود نیامد. زیرا همچنان بسیارى از کشورها از جمله سى ایالت از ایالت‌هاى امریکا روز یک ژوئن را به عنوان روز جهانى کودک جشن مى‌گیرند. کشورهایى مانند چین و ویتنام و روسیه و کشورهاى سوسیالیستى سابق نیز روز یک ژوئن را جشن مى‌گیرند. در این میان برخى کشورها هستند که روز کودک خود را دارند. در هند،‌روز استقلال هند در ١٤ نوامبر روز کودک خوانده شده است. در ژاپن روز ٥ مى‌ روز کودک نامیده شده است و به همین مناسبت کشور تعطیل مى‌شود که نشان از اهمیت این روز براى ژاپنى ها دارد. در ایران اکنون روز ١٦ مهر به عنوان روز کود ک یا همان روز جهانى کودک جشن گرفته مى‌شود. پیش از انقلاب روز ٤ آبان که روز تولد پسر ارشد محمدرضا شاه پهلوى که جانشین او نیز به شمار مى‌رفت، ‌جشن گرفته مى‌شد.

رابطه بینا فرهنگی و ادبیات کودکان

ضرورت رابطه بینافرهنگی، از کجا سرچشمه می‌گیرد و چرا باید فرهنگ‌های مختلف با هم رابطه داشته باشند؟ رابطه بینافرهنگی، چه نسبتی با ادبیات و کتاب کودک دارد و شکل‌گیری چنین رابطه‌ای، مستلزم عبور از چه موانعی است؟ در جهان امروز، اگر ادبیات کودک ما وارد چنین رابطه‌ای نشود، چه‌ آسیبی می‌بیند و این رابطه چه جهتی می‌تواند داشته‌ باشد؟ این‌ها پرسش‌هایی است که در میزگردی با حضور رامین جهانبگلو (روشنفکر برجسته ایرانی و استاد فلسفه در دانشگاه‌های معتبر دنیا)، محسن سلیمانی (مترجم و مدرس ادبیات داستانی) و شهرام اقبال‌زاده (مترجم و منتقد)، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

نوع فایل:word

سایز :30.0 KB

تعداد صفحه:39خرید فایللینک منبع :تاریخچه روز جهانى کودک

روز جهانی کودک - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/روز_جهانی_کودک‎Cached Similarدر سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل ... دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌گذاری شد. ‎۱ تاریخچه - ‎۲ روز کودک در سراسر جهان - ‎۳ جستارهای وابسته - ‎۴ منابعآشنایی با روز جهانی کودک - بیتوته www.beytoote.com/art/decorum/understanding1-children.html‎Cached Similarروز کودک روز جهانی کودک ,آشنایی با روز جهانی کودک,روز جهانی کودکان,مناسبت ها در ایران و جهان,کودکان, ... تاریخچه جنگ جهانی اول+تصاویر جنگ جهانی اول · بیشتر ». به مناسبت روز جهانی کودک - بیتوته www.beytoote.com/art/decorum/universall2-children1-day.html‎Cached Similarروز جهانی کودک تاریخ روز کودک روز کودک 16 مهر روز کودک,شعر روز کودک,حقوق کودک از نظر اسلام,کنوانسیون حقوق کودک,نیازمندیهای کودک,مناسبتهای ملی, مناسبتهای ... Images for تاریخچه روز جهانی کودک تاریخ روز جهانی کودک ۹۵ - پرشینی ها www.persianiha.com/1395/01/تاریخ-روز-جهانی-کودک/‎Cached24 مارس 2016 ... تاریخ روز جهانی کودک در سال 95 تاریخ روز جهانی کودک 95 تاریخ روز جهانی کودک تاریخچه روز جهانی کودک در ایران پیامک روز جهانی کودک 95 تاریخ ... روز جهانی کودک - مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان koodaki.org/node/867‎Cachedدر سال ۱۹۴۹م / ۱۳۲۸ش. در نشست فدراسیون زنان دموکرات که در مسکو برگزار شد، روز اول ژوئن/ ۱۱خرداد به عنوان روز کودک نامگذاری شد. روز جهانی کودک و بدروزی کودکان افغانستان | افغانستان | DW.COM ... www.dw.com/fa-af/روز-جهانی-کودک...بدروزی-کودکان.../a-17675283‎Cached1 ژوئن 2014 ... روز جهانی کودک و بدروزی کودکان افغانستان ... تاریخ 01.06.2014; نویسنده حسین سیرت / کابل; برچسب‌ها روز جهانی طفل, کودک, محرومیت, فقر, کار, ... روز جهانی کودک - تاریخ و فرهنگ ایران hosseinmirzaniya.blogfa.com/post-40.aspx‎Cached Similar۱۶مهر برابر با ۸ اکتبر روز جهانی کودک می باشد .روزی که برای همه خاطره انگیز است یاد کودکی خود و یا لذت داشتن کودکی که برای او زنده ماندن برایت معنی یافته است. 16 مهر، روز جهانی کودک - آسمونی www.asemooni.com/event/universal-children-day‎Cached Similarشانزدهم مهرماه (8 اکتبر) در برخی نقاط دنیا از جمله ایران روز جهانی کودک است. روز جهانی کودک بهانه ای برای ورود به جهان کودکان است؛ برای ورود به این جهان باید آگاهی های ... گل های بهشت / روز جهانی کودک - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت www.hawzah.net/fa/Magazine/.../گل-های-بهشت-روز-جهانی-کودک‎Cached Similarاشاره. 16 مهر هرسال، هم زمان با 11 اکتبر، روز جهانی کودک نام گرفته است؛ روزی که درآنْ پدران، مادران، مربیان و دست اندرکارانِ مسائل کودکان، فرصت می یابند تا درباره ...
برچسب‌ها: تاریخچه، جهانى، کودک