X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 03:18

تحقیق تربیت

تحقیق تربیت

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمدالله الذی انزل علی عبده الکتاب و لم یعجل له عوجاً

« انسان ؛ چیزی جز همان کودک رشد یافته نیست »

دوران کودکی به جهت نقش مهمی که در سرنوشت آیندة انسان ایفا می کند ، فرصت بی نظیری است که نباید آن را از دست داد . این دوران بهترین زمان برای تربیت و پایه گذاری زندگی سالم و سعادتمندانه کودکان است و در زندگی انسان از اهمیتی ویژه برخوردار می باشد چرا که شالوده شخصیت انسان معمولاً در همین دوران ریخته می شود .

متأسفانه باید اعتراف کرد که بسیاری از خانواده ها به تربیت کودکان خود چندانکه شایسته است بها نمی دهند و یا به صورت سطحی و ظاهری با این امر مهم و ضروری برخورد می کنند ، آنان گمان می کنند که تربیت کودک کاری سهل و آسان است در صورتیکه تربیت کاری ظریف و دقیق است که موفقیت در آن جزء با بصیرت و روشن بینی میسر نیست و جای بسی تاسف است که بسیاری از کودکان و نوجوانان قربانی بی بصیرتی ، ناآگاهی و بی مسئولیتی والدین خود می شوند و غنچه های زیبای وجود آنان ناشکفته پژمرده می شود.

والدین باید بدانند که کودک ، امانتی است که به پدر و مادر سپرده شده است قلب او پاک ، نفیس ، ساده و بی پیرایه است ، آنچنان که پذیرای هر نقشی و رو کننده به هر سو می باشد. از این رو اگر به سوی خیر و فلاح میل کند و نیکبختی هر دو جهان را به کف آرد ، پدر و مادرش در این پاداش سهیم اند و اگر همانند چهارپایان رها شود و به بدیها رو کند و دچار هلاکت شود باز هم ایشان (پدر و مادر) در این فرجام زشت با وی شریکند .

امام سجاد (ع) می فرمایند : حق فرزندت بر تو این است که بدانی وجود او از توست و بد و خوب او را در این دنیا به تو ارتباط می دهند و بدانی که در سرپرستی او مسئولیت داری و مسئول تربیت او هستی و باید او را در راه رسیدن به خداوند بزرگ راهنمایی کنی.

برای رسیدن به این مهم (تربیت فرزند) و برای آشنایی هر چه بیشتر والدین گرامی در این زمینه و بالاخص مادران که نقش شگرف و موثری در تربیت کودک بر عهده دارند بر آن شدم تا با استعانت از پروردگار و اتکال به او مقاله ای با عنوان : « نقش مادر در تربیت فرزند از دیدگاه علم و قرآن و سنت، در دوران کودکی » که شامل فصول 1ـ تربیت 2 ـ کودک 3 ـ وظایف مادر در تربیت فرزند 4ـ آسیب شناسی کودک می باشد را به نگارش در آورده تا بدینوسیله قدمی در مسیر آگاهی خود و سایر مادران نسبت به تربیت صحیح فرزندان و آینده سازان ایران اسلامی داشته باشیم .

تعریف و تبیین موضوع :

با توجه به نقش و جایگاه حساس و مهم مادر در تربیت فرزندان ، در این نوشتار در پی آنیم که از نگاه قرآن و سنت اصالتاً و همچنین با کمک از مسائل علمی و روانشناسی نکات مهم و اصولی تربیت فرزند را یاد آوری نموده و از آنجایی که وظایف مادر در طول زندگی فرزند بسیار گسترده است و سخن گفتن از آن در توان این نوشتار نمی گنجد ، از این رو موضوع را به دوران کودکی فرزند اختصاص داده و پیرامون مسائل دوران کودکی فرزند بحث خواهیم کرد.

ضرورت و اهداف تحقیق :

تربیت از ارکان مهم و اساسی سعادت بشر است تحقق خوشبختی ها و بد بختی های جسمی و روانی یک فرد ، یک خانواده ، یک ملت و خلاصه تمام مردم جهان بستگی مستقیم به نوع تربیت آنها از هنگام طفولیت دارد.

بنابراین اهمیت مسئله تعلیم و تربیت در رابطه با سعادت و یا شقاوت نهایی انسان بسیار واضح است ، آنچه که قابل توجه و دقت است اینست که بدانیم تربیت صحیح و ثمر بخش ، تا حدود زیادی در گرو این است که پدران و مادران از ابتدای کودکی فرزند خود و حتی قبل از تولد فرزند خود به این مهم توجه داشته و نهایت سعی و تلاش خود را در جهت تربیت اولادی صالح به کار ببرند.

چرا که شالوده ی شخصیت انسان معمولاً در همین دوران ریخته می شود ، در نتیجه برای اینکه نسل آینده افرادی سالم و صالح و کارآمد باشند تا حدود زیادی بستگی به این دارد که عوامل محیطی و بخصوص رفتار والدین و بالاخص مادر در دوران کودکی فرزند و تکوین شخصیت او چگونه بوده و چه تاثیراتی را بر شخصیت کودک داشته است و از آنجا که امروزه مادران به مشاغل اجتماعی اهمیت بیشتری داده و وظیفه اصلی خود را که همان خانه داری و بچه داری است را فرع بر مشاغل اجتماعی می دانند و آنطور که باید و شاید به تربیت فرزند و نقش موثر خود در تربیت فرزند بها نمی دهند و اغلب حاضرند که کودکان معصوم خود را از همان اوان طفولیت از خود دور و به کودکستانها بسپارند از این رو نگارش نوشتاری در این زمینه برای بیداری و آگاه کردن هر چه بیشتر مادران خالی از لطف نیست. به همین منظور بر آنیم تا قدمی در مسیر آگاهی خود و سایر مادران نسبت به تربیت صحیح فرزندان داشته باشیم.

پیشینة موضوع :

موضوع تربیت در کتب آسمانی که بر انبیا نازل شده مطرح بوده است و پس از آن نیز نگارندگان و مرزبانان حریم تعلیم و تربیت این مهم را به دوش کشیده اند.

در دهه های اخیر نیز عالمان دین با رویکردهای گوناگون (اخلاقی ، تربیتی ، روانی ، اجتماعی و … ) به این موضوع پرداخته اند که از آن میان می توان به کتابهای ذیل اشاره نمود :

- کتاب تربیت فرزند : آقای مظاهری

- کتاب فرهنگ تربیت : عباس اسماعیلی یزدی

- کتاب الگوهای تربیت : محمد علی کریمی نیا

- تربیت فرزند در اسلام ، محمود ارکانی بهبهانی حائری و …

نوع فایل:word

سایز :10.7 KB

تعداد صفحه:9خرید فایللینک منبع :تحقیق تربیت

کاوشگر - مقاله ای درباره ی تربیت noorallahkh.blogfa.com/post-16.aspx‎Cached Similarچکیده: تربیت یک فرایند مستمر و پیوسته بوده که هد ف نهایی آن کمال وسعادت انسان است و این کمال درمکتب ما همان قرب الهی است. و اهمیت آن به این خاطراست که کودک ... تربیت چیست؟ مقاله ای به مناسبت هفته ی امورتربیتی و تربیت اسلامی kanoonha.blogsky.com/1388/12/09/post-15/‎Cached Similar28 فوریه 2010 ... تعریف و موضوع تربیت: تربیت به معنای پروردن است و با ایجاد دگرگونی به منظور دستیابی به کیفیت مطلوب، حاصل می شود، و با عینیت بخشیدن ... تحقیق درباره تعلیم و تربیت www.asemankafinet.ir/post/.../تحقیق-درباره-تعلیم-و-تربیت.aspx‎Cached Similarq تحقیق درباره تعلیم و تربیت. q مقدمه. زندگی از دید خردمند امری است جاری و در حال گذراندن از جاده ی هموار و ناهموار و پرپیچ و خم که عبور از آن نیاز به چشمانی باز ... تحقیق درباره تربیت کودک و شخصیت www.asemankafinet.ir/.../تحقیق-درباره-تربیت-کودک-و-شخصیت.aspx‎Cached Similar1 مارس 2015 ... تحقیق درباره تربیت کودک و شخصیت. مقدمه 1. رشد و شخصیت کودک 2. الگوهای رفتار والدین 2. جنبه های مختلف رفتارهای والدین 3. اجتماعی شدن ... مقاله ای در مورد تربیت کودک(همراه با منابع و مأخذ) - کلام مشاور kalamemoshaver.parsiblog.com/.../مقاله+ای+در+مورد+تربیت+کودک(همراه+با+منابع+و+مأخذ)/‎Cached Similarموضوع:مقاله ای در مورد تربیت کودک(همراه با منابع و مأخذ). مقدمه. انسان از آغاز تولد درحال تعلیم و تربیت است. تعلیم به معنای آموزش و یاد دادن چیزی به دیگری است. تحقیق پایانی با موضوع تأثیر مادر در تربیت دینی فرزند kordestan.kowsarblog.ir/?p=49936‎Cached Similarشورای عالی حوزه علیمه قم مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران مدرسه علمیه الزهرا (س) شهرستان قروه تحقیق پایانی سطح دو (کارشناسی) تأثیر مادر در تربیت دینی فرزند ... پروژه تحقیق مقاله فارسی ورزش و تربیت بدنی - علوم سرا www.oloomsara.com/...تحقیق...تربیت.../پروژه_تحقیق_مقاله_فارسی.aspx‎Cached Similarدانلود رایگان مقاله و تحقیق فارسی رشته های ورزش و تربیت بدنی. دانلود تحقیق و مقاله ورزش و تربیت بدنی paperdoc.ir/مقالات/74/ورزش-و-تربیت-بدنی‎Cachedکاربر گرامی، به بخش دانلود مقاله ورزش و تربیت بدنی و دانلود پروژه ورزش و تربیت بدنی خوش آمدید. شما در بخش دانلود تحقیق ورزش و تربیت بدنی می توانید به دانلود ... مقاله تعلیم و تربیت فرزندان bankmaghale.ir/مقاله-تعلیم-و-تربیت-فرزندان/‎Cached Similarمقاله تعلیم و تربیت فرزندان مربوطه به صورت فایل ورد word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۴۸ صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله تعلیم و ... تربیت بدنی و ورزش - دانلود,رایگان,پایان نامه,پروژه,مقاله,مقالات ... www.dociran.com/مقالات_رایگان.../تربیت_بدنی_و_ورزش.aspx‎Cached Similarپایان نامه ، تحقیق آماده ، پروژه ، پاورپوینت ، پروژه کارآموزی ، پورپوزال ... تحقیق و مقالات تربیت بدنی و ورزش PDFiran.com · ادامه. ... تحقیق و مقالات رشته های ورزشی.
برچسب‌ها: تحقیق، تربیت