X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 03:30

آموزش مهارت های زندگی (ویژه جوانان و نوجوانان)

آموزش مهارت های زندگی (ویژه جوانان و نوجوانان)

تصمیم گیری درست

آینده گری

تحولات شناختی دوران بلوغ

تعریف تحولات شناختی : تحولات شناختی عبارت است از توسعه توانمندیهای تفکر و استدلال کردن.

کودکان (6 تا 12 سال) یاد می گیرند که چگونه تفکر انتزاعی پیدا نمایند مثلاً چطور تلفیق و ترکیب نمایند (جمع کردن) و مجزا و جداسازی کنند (تفریق و تقسیم). مرتب کنند (تفکیک و مرتب نمودن حروف و اعداد) و یا تبدیل نمایند (تبدیل اسکناس به سکه) یا رفتارشان را تغییر دهند.

این جور اعمال شناختی را انتزاعی گویند چون اعمال فکری هستند که در حضور اشیاء و حوادث و وقایع ملموس و موردتفکر صورت می پذیرند.

بلوغ، آغاز توسعه فرایندهای پیچیده تر تفکر را رقم می زند (که اعمال منطقی رسمی نیز نامیده می شوند) که شامل افکار سمبولیک (تفکر در مورد امکانات)، توان استدلال کردن از بین اصول آموخته و شناخته شده و نظرات و پرسشهای جدیدخود و توان در نظر آوردن نقطه نظرات دیگران بر حسب ویژگیهای متفاوت آنها (از طریق مناظره ، گفتگوی ایده ها و نظرات متفاوت) و توان تفکر دربارة فرایند و مراحل تصمیم گیری می باشد.

در دوران بلوغ چه تغییراتی در سیر تحولات شناختی روی می دهد؟

در طول بلوغ (از 12 تا 18 سالگی) نوجوان در حال رشد یاد می گیرد تا بطور منظم دربارة ارتباط منطقی اجزاء یک مسئله تفکر نماید. انتقال از تفکر انتزاعی به تفکر منطقی و رسمی در طول زمان اتفاق می افتد.

هر نوجوانی با سرعت مختص خود می تواند به تحولات توانمندی تفکر پیچیده و منطقی دست یابد و هر نوبالغی بتدریج دارای جهان بینی خاص خود می شود. بعضی ازنوبالغین درطول بلوغ ممکن است بتوانند تفکر منطقی را در مورد کارهای تحصیلی خود بیشتر از کارهای شخصی بکار بندند.

چون وقتی موضوعات عاطفی پیش بیاید اغلب به توان نوبالغان در تفکر منطقی و پیچیده خدشه وارد می شود. در نتیجه توان در نظر گرفتن راه حلها و امکانات و حقایق ممکن است در قدرت تصمیمگیری نوبالغان نفوذ کرده مسیر تفکری آنها را به جهت مثبت یا منفی سوق دهد.

ویژگیهایی که نشان دهنده رشد و توسعه تحولات شناختی از حالت ساده به پیچیدگی و منطقی است عبارتند از:

آغاز بلوغ:

شخص نوبالغ در ابتدای دوران بلوغ از مهارت تفکر پیچیده بیشتر در جهت تصمیمگیری های خانه و مدرسه استفاده می کند مثلاً :در انجام تکالیف مدرسه از مهارت افکار منطقی و رسمی استفاده می کند.استانداردهای جامعه و مسئولین آنرا مورد تجزیه و تحلیل منطقی تر قرار میدهد.

- شروع می کند به اظهار نظر درمورد موضوعات متعدد که مربوط به زندگی شخصی اش درابعاد زیر می باشد:

v چه ورزشی بهتر است انجام بدهم

v عضو چه تیم یا گروهی شوم

v چه ظاهری برای من جذاب تر و دلپذیر تر است

v چه قوانینی در خانه من باید تغییر کند.

نوع فایل:word

سایز :16.4 KB

تعداد صفحه:16خرید فایللینک منبع :آموزش مهارت های زندگی (ویژه جوانان و نوجوانان)

آموزش مهارت های زندگی ( ویژه جوانان و نوجوانان) www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=8365‎Cached Similar16 سپتامبر 2004 ... همه ما در زندگی با موقعیت هایی روبرو می شویم که اگر به درستی عمل نکنیم سلامت روانی خودمان و دیگران به خطر می افتد. این موقعیت ها مختلف هستند . آموزش مهارت های زندگی ( ویژه جوانان و نوجوانان) - آکا www.akairan.com/nojavan/tarbiat1/201410612516.html‎Cachedهمه ما در زندگی با موقعیت هایی روبرو می شویم که اگر به درستی عمل نکنیم سلامت روانی خودمان و دیگران به خطر می افتد. این موقعیت ها مختلف هستند . مثلاً چگونه با ... آموزش مهارت های زندگی (ویژه جوانان و نوجوانان) - فروشگاه فایل رایگان tahghigh20.filenab.com/product-60360-makgaleh.aspx‎Cachedتصمیم گیری درست آموزش مهارت های زندگی مهارت های زندگی آینده گری تحولات شناختی تحقیق پایان نامه پروژه دانلود پژوهش دانلود تحقیق دانلود جزوه دانلود مقاله دانلود ... مهارت های زندگی- ویژه جوانان | انتشارات ابوعطا abooata.com/product/مهارت-های-زندگی-ویژه-جوانان/‎Cachedآموزش مهارت‌ های پایه‌ ای در مدیریت زندگی کاری و شخصی آشناسازی نوجوانان با مدیریت مالی، مدیریت تغذیه، مدیریت سلامت و … کاهش خطرپذیری زندگی مستقل جوانان در ... علی عظیمی - مشــــاور - آموزش مهارت های زندگی ( ویژه جوانان و نوجوانان) azimi4.blogfa.com/post-51.aspx‎Cached Similar15 ژانویه 2008 ... مهارت های زندگی شامل ده توانایی کلی به شرح زیر است . برای زندگی بهتر لازم است این مهارت ها را تمرین کنیم تا کمتر دچار آسیب های روانی و اجتماعی ... ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی به نوجوانان - همشهری hamshahrionline.ir/details/13852‎Cached Similar21 ژانویه 2007 ... صابر محمدی: کنارآمدن با فشارهای زندگی و کسب مهارت‌های فردی و اجتماعی، ... و هنگام مواجهه با دشواری‌های ویژه سنین نوجوانی و جوانی، کشمکش‌های درونی و محیطی ... از فرد نوجوان و جوان افزایش می‌یابد به طوری که آنها می‌پذیرند به سبب زندگی ... آموزش مهارت های زندگی ( ویژه جوانان و نوجوانان) - زبان انگلیسی و دیگر ... mahdavinejad54.blogfa.com/post-8.aspx‎Cachedزبان انگلیسی و دیگر مطالب خواندنی - آموزش مهارت های زندگی ( ویژه جوانان و نوجوانان) - علی اکبر مهدوی نژاد- معلم آموزش و پرورش شهرستان مهریز - یزد. جام نیوز :: JamNews - آموزش مهارت زندگی به نوجوانان jamnews.ir/detail/News/409601‎Cached1 نوامبر 2014 ... آموزش مهارت‌های زندگی (life skills) با اهداف تعمیق باورها و رفتارهای دینی شامل ... امروزه مورد تاکید صاحبنظران تعلیم و تربیت نوجوانان و جوانان است. تاریخی فرهنگی قرآنی 1 - جوانی فرصتی برای کسب مهارت های زندگی ... m3657z.blogfa.com/post-467.aspx‎Cached Similarروان شناسان به این مسئله هم اشاره می کنند که اگر جوان ها مهارت های زندگی را یاد بگیرند، .... را در مورد دوستش به شما می گوید، مطمئن باشید که ایده ای درباره موقعیتی ویژه دارد. ... آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می کند- تربیت رسانه ای تهدید جدی آموزش خانواده. آموزش مهارت های زندگی (ویژه جوانان و نوجوانان) maghalefile.rozblog.com/.../-آموزش-مهارت-های-زندگی-ویژه-جوانان-و-نوجوانان-.html‎Cached17 آگوست 2016 ... آموزش مهارت های زندگی (ویژه جوانان و نوجوانان) دسته: روان شناسی بازدید: 5 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 16 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 16 ...