X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 03:33

جامعه شناسی تاریخی خانواده

جامعه شناسی تاریخی خانواده

طر ح مسئله: خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی، حیاتی و تاریخی نقشی بسیار مهم در روند سعادت و شقاوت کلیت حیات انسانی بازی می کند، بررسی آثار بسیار در این زمینه و مطالعات و پژوهشی های داخلی و خارجی گواهی صادق و راستین بر اهمیت این قضیه می باشد. اما به دنبال تحولات و تغییرات رو به رشدی که در جوامع بشری بوجود آید، نهاد خانواده هم از این تحولات بی نصیب نماند و بعضاًً در بسیاری از موارد تغییرات شگرفی را در ساختار خود پذیرفت و در حقیقت پدیده صنعتی شدن و مدرنیته شدن جوامع بشری نهاد خانواده را در بسیاری از موارد بهره مند ساخت حال بر ا سا س مطالعات گرفته در بسیاری از موارد این تغییرات منفی و در بسیاری از مواردهم مثبت ارزیابی شده است

فهرست مطالب

طح مسئله 2

مقدمه 7

نوجوان فراری و بزهکار 15

خانواده و بزهکاری 16

مفهوم سرمایه اجتماعی 22

سرمایه اجتماعی در خانواده از دیدگاه جیمز کلمن 27

سرمایه اجتماعی خارج از خانواده 30

نظریه آنجلز کروزو 31

نظریه پترسون 32

جمع بندی 36

منابع 40

مطالعه جامعه شناسی خانواده

در حقیقت باید گفت «این تحول و دگرگونی اجتماعی می تواند پیشرو و یا واپس گرا، خود به خودی یا دستوری باشد، در جهات یا جهانی نایکسان صورت گیرد؛ بالاخره موقت یا دایمی، مثبت یا منفی باشد(Zeitlin,F.Marian,1995, p.10-13).

حتی بدون در نظر گرفتن تأثیر رشد صنعت، عواملی چون وسعت بازارهای جهانی، رسانه های گروهی، خدمات شهری، مراقبت های بهداشتی، تحصیلات، حمل و نقل و ... بعضاً باعث تشکیل خانواده های در ساختاری مدرن شده اند که کارکرد این نوع خانواده ها از جامعه ای دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر تغییر بوده است. بی تردید تشکیل این نوع خانواده ها تبعات مثبت و منفی را دربرداشته است که در اینجا به دلیل اهمیت موضوع به تبعات منفی آن که در بوجود آمدن آسیب های اجتماعی در دل این نهاد تأثیرگذار بوده است می پردازیم و در حقیقت این مشکلات و آسیب ها باعث انگیزه بوجود آمدن کار در این زمینه گردید. بنا به نظر برخی از جامعه شناسان تشکیل خانواده ها در اثر صنعتی شدن و پدید آمدن ظواهر جامعه مدرن در اینگونه خانواده ها، تبعاتی را به دنبال داشته است که عبارتند از:

1)تخریب ساختار خانواده های سنتی در اثر مدرنیزاسیون: مدرنیزاسیون جنبه های متعدد زندگی را در زمینه های ارتباطات و تجارت و آسیب های اجتماعی، در خانواده های سنتی تخریب کرده است و در حقیقت از طریق انتقال ارزش ها و هنجارها مدرن به خانواه های نسل بعد، به نوعی تأثیرگذار بوده است.

2)تضعیف اخلاق در خانواده و جامعه بر اثر تبعات صنعتی شدن: مطالعات مردم شناسان و جامعه شناسان بیانگر اثرات منفی مدرنیزم اقتصادی خانواده می باشد. دیزاردوگادلین به سال 1990 در باره موفقیت های متعدد کاپیتالیزم (سرمایه داری) و تأثیر آن در تضعیف قوانین اخلاقی و آسیب های اجتماعی و سطح بالای مسئوولیت های اجتماعی در خانواده سنتی بحث کرده اند(Marian and Zeitlin,1955,p.17). نگرش دیزارد و گادلین درباره تغییرات در روابط خانواده خوش بینانه نیست. به نظر ایشان روابط موجود در خانواده برای دستیابی به اهداف مدرن ادامه می یابد و هدف تکامل احساسات و عواطف نیست، در حقیقت از طریق انتقال اینگونه روابط به نسل های آینده این نوع تغییرات، تأثیراتی منفی به همراه دارد. در این روند بازارهای صنعتی گسترش می یابند، اما درآمدها به علت نبود مصرف کننده و افرایش تولیدات صنعتی کاهش یافته است. بیکاری، فقر، و دیگر آسیب های اجتماعی تسری و افزایش یافته و مردم به نیازهای اصلی خود دست نمی یابند.

3)برای زنده نگهداشتن سیستم سرمایه داری، ایجاد مصرف کننده بیشتر برای بازار حانز اهمیت است و این روند از ایجاد خانواده مسئول جلوگیری کرد و بیشتر به سوی فردگرایی غیرمسئوولانه، آزاد و معنی دار منجر شود که اینگونه فردگرایی باعث ایجاد نقض در روابط انسانی می گردد و در نهایت به تخریب عشق و عاطفه میان والدین می انجامد و دیگر تبعات و آسیب های دیگر را بوجود می آورد و به نسل های بعد انتقال می دهد.

نوع فایل:word

سایز :51.5 KB

تعداد صفحه:40خرید فایللینک منبع :جامعه شناسی تاریخی خانواده

آدینه بوک: جامعه شناسی تاریخی خانواده ~مارتین سگالن - شابک: 978 ... www.adinehbook.com/gp/product/964305652X‎Cached Similarجامعه شناسی تاریخی خانواده ~مارتین سگالن - 978-964-305-652-0 - بزرگترین فروشگاه اینترنتی کتاب در ایران - خرید و ارسال کتاب. کتاب جامعه شناسی تاریخی خانواده اثر مارتین سگالن | فروشگاه ... https://www.digikala.com/.../کتاب-جامعه-شناسی-تاریخی-خانواده-اثر-مارتین-سگالن‎Cachedکتاب جامعه شناسی تاریخی خانواده اثر مارتین سگالن. در دوران ما خانواده، نقش‌ها و مسائل آن، روابط درونی و بیرونی آن، و استحکام پیوند‌های عاطفی در آن، دستخوش دگرگونی‌ها ... جامعه شناسی تاریخی خانواده - مهرخانه mehrkhane.com/fa/news/2912/جامعه-شناسی-تاریخی-خانواده‎Cached Similarنویسنده از دو زاویه به پدیده خانواده و نقش ها و مسائل و روابط آن می نگرد، یکی تاریخی و دیگری جامعه شناختی. یک یک ویژگی های خانواده امروزی با آن چه در جوامع پیشین و ... جامعه‌شناسی تاریخی خانواده - مهمترین اخبار ایران و جهان vista.ir/article/680967/جامعه‌شناسی-تاریخی-خانواده‎Cached Similarکد کتاب : ۱۲۷۶۲۱۷ نویسنده : حمید الیاسی,مارتین سگالن محل نشر : تهران تاریخ نشر : ۸۵۰۹۰۱ رده دیویی : ۳۰۶.۸۵ قیمت : ۳۹۰۰۰ قطع : وزیری جلد : شومیز تعداد صفحه : ۳۵۲ ... جامعه شناسی تاریخی خانواده(مارتین سگالن/الیاسی/نشرمرکز) | فروشگاه ... www.mojdehbook.com/.../جامعه-شناسی-تاریخی-خانواده-مارتین-سگالن-الیاسی-نشرمرکز-.html‎Cached Similar3 مارس 2013 ... فروشگاه کتاب مژده - نام کتاب:جامعه شناسی تاریخی خانواده(مارتین سگالن/الیاسی/ نشرمرکز)، ناشر:مرکز(ماد/مریم )، نویسنده:مارتین سگالن، مترجم:حمید ... روزنامه سرمایه86/8/1: جامعه شناسی تاریخی خانواده www.magiran.com/npview.asp?ID=1506169‎Similar23 ا کتبر 2007 ... کتابخانه زنان جامعه شناسی تاریخی خانواده در دوران ما خانواده، نقش ها و مسایل آن، روابط درونی و بیرونی آن دستخوش دگرگونی ها و تحولات بسیار شدید شده ... جامعه شناسی تاریخی خانواده - مفیددانلود - فایل ناب mofiddownload.filenab.com/product-60414-taghzyeh.aspx‎Cachedجامعه شناسی تاریخی خانواده دسته: علوم اجتماعی بازدید: 2 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 51 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 40. خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی، حیاتی ... جامعه شناسی تاریخی خانواده (مارتین سگالن ترجمه حمید الیاسی ... www.lib.ir/book/22166328/جامعه-شناسی-تاریخی-خانواده/‎Cachedمشخصات کتاب جامعه شناسی تاریخی خانواده در کتابخانه کتابخانه عمومی آیت الله خامنه اى. جامعه شناسی تاریخی خانواده مارتین سگالن حمید الیاسی مرکز - کتابسا ketabsa.com/24515-جامعه-شناسی-تاریخی-خانواده-مرکز.html‎Cached Similarنشر مرکز انتشارات مرکز دانلود متن pdf فروش بهترین کتابهای نوشته های در مورد با موضوع درباره ی مربوط به آثار و کتابهای جامعه شناسی تاریخی خانواده اثر نوشته ... جامعه شناسی تاریخی(1) www.hawzah.net/fa/Article/View/90591/جامعه-شناسی-تاریخی(1)‎Cached Similarاین رشته که در حقیقت، جامعه شناسی جوامع پیشین بر اساس اسناد و گزارشات تاریخی به جای مانده است، از اعضای نسبتا جوان خانواده علوم اجتماعی و از شکوفه های این ...