X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 03:38

خانواده وپیشرفت دانش آموزان

خانواده وپیشرفت دانش آموزان

مقدمه:

قرآن کتاب آسمانی ما مسلمانان و نیز پیامبر بزرگوار اسلام , مکرراً بر تحصیل علم و دانش تاکید کرده اند. رسول اکرم (ص) بارها مسلمانان را به فراگیری علوم تشویق کرده اند و فرموده اند: « به دنبال علم و دانش بروید حتی اگر در چین باشد. »

مسلمانان نیز به پیروی از دستورات قرآن و پیامبر از صدر اسلام برای آموختن علوم مختلف سعی و کوشش فراوان داشته اند.

از این جهت لازم است برای بهبود تعلیم و تربیت و همچنین راهنمائی و کمک به دانش آموزان در امر تحصیل که همواره مورد نظر دانشمندان و بزرگان دین بوده است سعی و کوشش بعمل آید .

بر تمام افراد جامعه بخصوص آنان که به نوعی با آموزش و پرورش در ارتباطند لازم است به هر نحو که می توانند راهی را برای بهتر کردن وضع تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش بخصوص در مقطع ابتدایی و رفع کمبودها و اشکالات آموزشی پیدا نموده و علل و عواملی که در پیشرفت تحصیلی نسل های آینده و حال موثرند را بررسی وکشف نمایند. بیش از 80 % شخصیت کودکان و نوجوانان در متن خانواده , در کنار پدر و مادر شکل می گیرد و خانواده بعنوان اولین پایگاه تعلیم و تربیت و نخستین مدرسه کودکان می باشد و در مورد پیشرفت تحصیلی فرزندان و آینده سازان نقش اساسی را دارند , لازم است در این باره علل کمبود و نقایص برخورد اولیا پیگیری و در جهت ،

پیشرفت تحصیلی فرزندان بکار گرفته شود. و به خانواده های محترم و عاشق پیشرفت فرزندان , آموزشهای لازم و ضروری , با تشکیل کلاسهای آموزش خانواده از طریق مربیان و استادان ماهر و حاذق داده شود.

بیان مسئله :

از آنجایی که عوامل دخیل و موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان بسیار زیادند و ب عوامل گوناگون در داخل نظام آموزش و پرورش و عوامل خارج از نظام آموزشی ( عوامل خانوادگی ) تقسیم می شوند که در مقدمه به بسیاری از پر اهمیت ترین آنها اشاره شده است از بین آن عوامل فراوان که بیش از همه دارای اهمیت بیشتری هستند انتخاب و مورد سوال قرار می گیرند.

1- آیا رابطه ای بین میزان سواد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان وجود دارد؟

2- آیا رابطه ای بین میزان درآمد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان وجود دارد؟

3-آیا رابطه بین ولی ومربی، بر میزان پیشرفت تحصیلی فرزندان تاثیر دارد؟

ضرورت و اهمیت تحقیق:

بدیهی است که کشور ما به مطالعات و تحقیقات مربوط به آموزش و پرورش نوجوانان و کودکان نیاز فراوان دارد و در این میان لازم است به مسائل و مشکلات مهمی که به نحوی به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان لطمه می زند توجه لازم مبذول گردد.

لذا تحقیقاتی ارزنده و معضل گشا در این زمینه برای رسیدن به وضع نسبتا مطلوب و ضروری به نظر می رسد که از طریق یافتن راههای پیشرفت تحصیلی از جنبه های عوامل موثر خانوادگی , آموزشی و پرورشی در این مسیر قدم های موثر و راهگشایی در جهت حل این مشکل بزرگ برداشته شود که مهمترین و پر اهمیت ترین بررسی ها و دست آوردها از مسائل و عوامل خانوادگی در جنبه های پیشرفت تحصیلی از هدفهای عمده و اساسی ما در این تحقیق می باشد.

اهداف تحقیق :

1- بررسی رابطه بین میزان سواد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان.

2- بررسی رابطه بین میزان درآمد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان .

3-برسی میزان تأثیر همکاری خانه ومدرس.

4-برسی کیفیت وکمیت جلسات اولیاءومربیان در بهبود مشکلات وپیشرفت تحصیلی.

سوالات تحقیق :

1- آیا میزان سواد والدین در پیشرفت تحصیلی فرزندان موثر است؟

2- آیا بین شغل والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان ارتباط وجود دارد؟

3- آیا نوع مسکن در پیشرفت تحصیلی فرزندان تاثیر دارد؟

4- آیا رابطه ای بین میزان درآمد والدین و پیشرفت تحصیلی فرزندان ارتباطی وجود دارد؟

5-آیاجلسات مربیان ووالدین که هم اکنون در مدارس برگذار می شود موثر است؟

تعریف نظری موضوع :

در این قسمت از تحقیق دو متغیر با عناوین خانواده و پیشرفت تعریف می شوند.

تعریف خانواده :

پس از ازدواج یک مرد و یک زن مجموعه ای تشکیل می یابد و از وجود آنها تعدادی فرزند متولد می گردد که به مجموعه آنها خانواده گفته می شود. خانواده اولین پایگاه تعلیم و تربیت فرزندان و کودکان می باشد.

تعریف پیشرفت :

پیشرفت از نظر لغوی به معنی پیش رونده و سیر کننده به طرف بالا و جلو در جهت مثبت می باشد.

تعریف نظری پیشرفت :

تعریف نظری پیشرفت عبارت است از معدل نمره های امتحان دانش آموزان در رسیدن به هدفهای از پیش تعیین شده درسی از وضع موجود به وضع مطلوب.

نوع فایل:word

سایز :29.3 KB

تعداد صفحه:29خرید فایللینک منبع :خانواده وپیشرفت دانش آموزان

بچّه های مهر - نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان aabnodeh.blogfa.com/post/370‎Cached Similarبچّه های مهر - نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان - زندگی مثل دوچرخه سواری می مونه ، واسه حفظ تعادلت همیشه باید در حرکت باشی. آلبرت انشتین - بچّه های مهر. محمد حسین عامل رهباردار - تـأثیـر عوامل خانوادگی بر میزان پیشرفت ... amel1.blogfa.com/post/5‎Cached Similarاز آنجایی که عوامل دخیل و موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان بسیار زیادند و ب عوامل گوناگون در داخل نظام آموزش و پرورش و عوامل خارج از نظام آموزشی ( عوامل خانوادگی ) ... نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی فرزندان - خانه www.salamateravan.net/index.php/.../229-2015-06-14-12-01-29‎Cached Similar14 ژوئن 2015 ... و به خانواده های محترم و عاشق پیشرفت فرزندان , آموزشهای لازم و ضروری , با ... از آنجایی که عوامل دخیل و موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان بسیار ... [PDF] خانواده و پیشرفت تحصیلی www.yerevan.icro.ir/uploads/8895510_146223.pdf‎Cached Similarمهمترین عوامل تاثیرگذار بر روند پیشرفت تحصیلی دانش آموزان است. بی شک نقش خانواده در موفقیت تحصیلی فرزندان آنچنان حائز اهمیت است که به هیچ بهانه قابل ... بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز rezap502.epage.ir/fa/module.content_Page.94-32-06.html‎Cached Similarچکیده. عنوان : بررسی نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دیر آموز. نام پژوهشگران : الهام طاهرخانی ، مهری طاهرخانی. نام استاد : جناب آقای رضا پورشیخ. سال اجرای ... بررسی تاثیر سطح سواد والدین بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان jalalazad.blogfa.com/post-24.aspx‎Cached Similarبررسی تاثیر سطح سواد والدین بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان. استاد راهنما: .... سواد و تحصیلات خانواده یکی از عوامل مهم پیشرفت بشر در جهان امروز است. پیشرفت ... نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان - صدای مشاوره تحصیلی www.ssmt.ir/.../دانش+آموزی/نقش+خانواده+در+پیشرفت+تحصیلی+دانش+آموزان‎Cached Similarنقش خانواده در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان. یکی دیگر از عوامل مهم در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان عوامل خانوادگی است . خانواده اولین مکانی است که کودک در آن ... خانواده و مدرسه(1) - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت www.hawzah.net/fa/Article/View/88711/خانواده-و-مدرسه(1)‎Cached Similarافزایش این ارتباط ممکن است عامل کاهش واریانس مقیاس های محیط خانواده و پیشرفت تحصیلی باشد؛ زیرا دانش آموزان ناموفق که ترک تحصیل می کنند از خانواده هایی ... وظایف خانواده در پیشرفت تحصیلی فرزندان www.roshangar.ir/79-مقالات/117-2013-05-30-10-44-08‎Cached Similarاگر چنین دغدغه ای درست مدیریت شود و بین اولیا و مربیان همدلی و همراهی به وجود آید، فضای مدارس پرمعنا و باطراوت می شود و دانش آموزان از رشد شخصیتی و تحصیلی ... مقالات آموزنده - نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی brentineslamabad.blogfa.com/.../نقش-خانواده-در-پیشرفت-تحصیلی‎Cachedعوامل دخیل و موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان بسیار زیادند و به عوامل گوناگون در داخل نظام آموزش و پرورش و عوامل خارج از نظام آموزشی ( عوامل خانوادگی ) تقسیم می ...