X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 05:49

شورای فناوری اطلاعات

شورای فناوری اطلاعاتبسم الله الرحمن الرحیم1- مقدمه:

با پایان سال 81، شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن دومین سال فعالیت خود را پشت سر گذاشت. در آغاز سومین سال فعالیت شورا و به منظور معرفی برنامه 1382, ضروری است عملکرد گذشته نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. محتوای این گزارش شامل دو بخش است که نخستین بخش به ارایه عملکرد سال 1381 شورا می‌پردازد. چکیده‌ای از اهداف, برنامه‌ها، فعالیت‌ها و آمار عملکرد شورا و کمیته‌های تخصصی آن در سال 81 در این بخش ارایه می‌گردد. عملکرد شورا و کمیته‌های تخصصی آن طی سال 80 در گزارشهای منتشرشده قبلی توسط دبیرخانه جمع‌بندی و ارایه شده است. 1 بخش دوم این گزارش به معرفی برنامه و ساختار جدید شورا در سال 1382 اختصاص دارد. همچنین، کلیه مدارک و مستندات فعالیت‌های شورا در سایت شورا به نشانی www.mim.gov.ir/itc موجود است.
1) _ گزارش عملکرد شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع معادن، فروردین ـ مرداد 80

_ گزارش عملکرد کمیته‌های تخصصی شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن، آذرماه 80

_ فعالیت‌های شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن، بهار 81


2- تاریخچه

شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن براساس حکم شماره 10205 مورخ 9/1/80 وزیر محترم صنایع و معادن، از سوی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری با هدف تمرکز و هماهنگی فعالیت‌ها، برنامه‌ها و طرحهای فناوری اطلاعات در وزارتخانه و واحدهای تابعه تشکیل شده و از آن تاریخ با تشکیل جلسات ادواری و همچنین راه‌اندازی کمیته‌های تخصصی و تعریف و نظارت بر اجرای پروژه‌های فناوری اطلاعات، فعالیت نموده است.

اهداف اولیه که از تشکیل شورا موردنظر بوده است، عبارتند از:

ارزیابی وجمع‌بندی کلی وضعیت فعلی وزارتخانه از نظر IT
تعیین و تصویب سیاست‌های کلان و راهبردهای IT در وزارتخانه
تعریف، تصویب و نظارت بر پروژه‌های IT
برنامه‌ریزی در جهت تجهیز وزارتخانه به زیرساخت‌های انسانی و فنی لازم برای توسعه IT
هماهنگی و همگرا نمودن کلیه فعالیت‌های آماری، اطلاع‌رسانی، مکانیزاسیون و ارتباطات در وزارتخانه و سازمانهای تابعه

هرچند هدف اولیه از تشکیل شورا، ایجاد یک نهاد مشورتی و هماهنگ‌کننده در کنار بدنه اصلی وزارتخانه بوده است، در عمل به دلیل نبود یک واحد سازمانی متولی IT در وزارتخانه، اجرا و نظارت بر برخی از پروژه‌ها و عملیات اجرایی این حوزه نیز در حیطه وظایف شورا قرار گرفته و از طریق دبیرخانه شورا پیگیری شده است.


3- ساختار

شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن در شکل فعلی، از ارکان تشکیلاتی زیر برخوردار است:


معاونت برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری


شورای فناوری اطلاعات

شورای فناوری اطلاعات:

شورای فناوری اطلاعات وزارتخانه شامل برخی از مدیران و مشاوران معاونت برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری و جمعی از کارشناسان و صاحب‌نظران فناوری اطلاعات می‌باشد که با حکم معاون محترم برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری انتخاب شده و جلسات ادواری خود را با ریاست معاون محترم ( و در غیاب ایشان دبیر شورا) تشکیل می‌دهد.

دبیرخانه شورا:

متشکل از کادر اداری لازم، زیرنظر دبیر شورا جهت انجام امور هماهنگی بین طرحها، اطلاع‌رسانی, پیگیری موارد ارجاع‌شده و برگزاری جلسات فعالیت می‌نماید.

کمیته‌های تخصصی:

شورا به منظور بهره‌مندی از نظرات تعداد بیشتری از کارشناسان IT و پیگیری امور اجرایی در این حوزه، کمیته‌های تخصصی مشخصی را تشکیل داده است. هریک از این کمیته‌ها زیرنظر یکی از اعضای شورا و با پشتیبانی اجرایی دبیرخانه شورا فعالیت می‌کند.

پروژه‌ها:

عملیات اجرایی تعریف شده توسط شورا در قالب پروژه‌های اجرایی فناوری اطلاعات به انجام می‌رسد. هریک از این پروژه‌ها با طی مراحل مختلف پیشنهاد، امکان‌سنجی و تعریف شده و از طریق ارجاع کار به مشاوران و مجریان ذیصلاح در داخل یا خارج از وزارتخانه اجرا می‌شود. شورا وظیفه نظارت کمی و کیفی بر پیشرفت کار این پروژه و تحویل نتایج آنها را برعهده دارد.4- محورهای فعالیت

با بررسی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده شورا تاکنون، می‌توان این فعالیت‌ها را در محورهای پنجگانه زیر جمع‌بندی نمود:


· سازماندهی و هماهنگی

عمده‌ترین وظیفه دبیر و دبیرخانه شورا، سازماندهی شورای فناوری اطلاعات و کمیته‌های تخصصی وابسته به آن و پیگیری در مورد برگزاری منظم جلسات این کمیته‌ها، همچنین تنظیم و توزیع صورتجلسات شورا و کمیته‌ها و اطلاع‌رسانی داخلی در مورد موضوعات مطرح شده و مصوبات می‌باشد. همچنین شناسایی و معرفی کارشناسان واجد شرایط برای عضویت در شورا به معاونت محترم برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری، و تلاش در جهت ارتقاء کیفی ترکیب شورا و نهادهای وابسته به آن (تامین نیروی انسانی لازم) از وظایف مستمر دبیر شورا می‌باشد.· اجرا

وظیفه شورا در بعد اجرایی، معطوف به برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی اقدامات اجرایی، تعریف، امکان‌سنجی و تصویب پروژه‌های IT، انتخاب مجری جهت این پروژه‌ها و نظارت کمی و کیفی بر اجرای آنها می‌باشد. هماهنگی و همسوسازی سایر فعالیت‌های غیرپروژه‌ای و جاری در زمینه IT با پروژه‌ها و برنامه‌های کلان وزارتخانه نیز از وظایف شورا در حوزه اجرا می‌باشد.


· اطلاع‌رسانی

وظایف شورا در حوزه اطلاع‌رسانی در دو زمینه قابل طرح است:

اطلاع‌رسانی در مورد فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده و پروژه‌ها و برنامه‌های در حال اجرای شورا در سطح ستاد وزارتخانه، سازمانهای تابعه
نشر و ترویج دانش فنی روز در زمینه فناوری اطلاعات در وزارتخانه و سازمانهای تابعه· مشاوره

شورای فناوری اطلاعات به عنوان نهاد مشاوره‌ای معاونت برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری و کل وزارتخانه در زمینه IT، ارایه خدمات مشاوره‌ای برنامه‌ریزی شده و موردی به معاونت و سایر واحدهای تابعه وزارتخانه را در دستور کار دارد. ارایه نظرات مشاوره‌ای و ارزیابی‌های کارشناسانه در مورد طرح‌ها و پیشنهادات ارایه شده به وزارتخانه در زمینه IT یکی از این خدمات مشاوره‌ای می‌باشد.


· طرح تکفا

با تصویب و ابلاغ طرح توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) در قالب تبصره 13 بودجه سال 81 و عزم دولت مبنی بر استمرار این طرح در سالهای آینده، بهره‌گیری از منابع و فرصت‌های فراهم شده توسط این طرح در همه دستگاههای دولتی به صورت یکی از محورهای اصلی فعالیت این دستگاهها در زمینه IT درآمده است. در این راستا، شورای فناوری اطلاعات وزارتخانه وظیفه هماهنگی برنامه‌ها و ارایه طرحهای لازم به دبیرخانه طرح تکفا را دنبال نموده است.


5- عملکرد سال 81

چکیده‌ای از اهم اقدامات و فعالیت‌های انجام شده توسط شورای فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن و نهادهای وابسته به آن در سال 1381 در این بخش ارایه می‌گردد. اطلاعات تفصیلی این فعالیت‌ها در پیوست‌های همین گزارش ارایه شده است. همچنین برای دسترسی به اسناد و مدارک شورا که جزئیات بیشتر در مورد این فعالیت‌ها را دربر دارد، می‌توان به سایت شورا به نشانی www.mim.gov.ir/itc مراجعه نمود.

عملکرد شورا در سال 81 در قالب محورهای فعالیت مطرح شده در بخش قبلی جمع‌بندی و ارایه می‌گردد:


1-5- سازماندهی و هماهنگی

تعداد اعضای شورا که در آغاز سال 81 به 12 نفر بالغ می‌گردید، با خروج یکی از اعضا (آقای دکتر اکبرپور) و پیوستن 5 عضو جدید (خانم آقا و آقایان دکتر حائری یزدی، زاویه، توکلی و وارث) به 16 نفر رسیده است. (پیوست 1)
شورا در سال 81، تعداد 27 جلسه برگزار نموده است. در مجموع این جلسات که با حضور اعضای اصلی و کارشناسان مدعو برگزارشده، 15,606 نفرـ ساعت وقت کارشناسی صرف طرح و پیگیری وظایف شورا و بحث و بررسی در مورد مباحث مطروحه گردیده است. (پیوست 6)
تعداد کمیته‌های تخصصی شورا از 10 کمیته در انتهای سال 80، با انحلال دو کمیته (نگهداری سیستم‌های موجود و ساماندهی سیستم‌های عملیاتی) و تشکیل یک کمیته جدید (امور استانها)، به 9 کمیته رسیده است. در حال حاضر کمیته‌های تخصصی زیر فعال می‌باشند:


1- کمیته برنامه‌ریزی سیستم‌های اطلاعاتی

2- کمیته سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

3- کمیته اتوماسیون اداری

4- کمیته ساماندهی نظام اطلاعات آماری

5- کمیته اطلاع‌رسانی از طریق پایگاه وب

6- کمیته آموزش عمومی و تخصصی فناوری اطلاعات

7- کمیته ساماندهی و گسترش شبکه‌های اینترنت و اینترانت

8- کمیته ساماندهی، تجهیز و توسعه کتابخانه

9- کمیته امور استانها


شرح وظایف، ترکیب اعضا و خلاصه عملکرد این کمیته‌ها در پیوست (2) این گزارش ارایه شده است. کمیته‌های تخصصی یادشده در طول سال 81، با صرف 17،359 نفرـ ساعت کار کارشناسی در جلسات، تعداد 115 جلسه برگزار نموده‌اند. شورای فناوری اطلاعات از طریق دریافت منظم صورتجلسات کمیته‌ها و همچنین ارایه گزارشهای ادواری مسئولین کمیته‌ها، مستمراً بر پیشرفت کار این کمیته‌ها نظارت داشته است.

دبیرخانه شورا در طول سال 81، وظیفه هماهنگی، پیگیری، پشتیبانی اجرایی و اطلاع‌رسانی در زمینه جلسات شورا و کمیته‌های تخصصی را به انجام رسانده است.
نظام اطلاع‌رسانی در مورد برنامه تشکیل جلسات و توزیع صورتجلسات و سایر اسناد شورا از طریق e_mail بین اعضای شورا در سال 81 ایجاد هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.


فهرست مطالب1_ مقدمه .................................................................................................................... 1

2_ تاریخچه................................................................................................................ 2

3_ ساختار................................................................................................................. 3

4_ محورهای فعالیت................................................................................................. 5

5_ عملکرد سال 81.................................................................................................... 7

1_5_ سازماندهی و هماهنگی................................................................................ 7

2_5_ اجرا............................................................................................................... 9

3_5_ اطلاع‌رسانی................................................................................................. 15

4_5_ مشاوره....................................................................................................... 17

6_5_ طرح تکفا..................................................................................................... 18

6_ برنامه سال 82................................................................................................... 25

6_1_ رئوس فعالیتها............................................................................................. 26

2_6_ ساختارجدید................................................................................................ 28

پیوست‌ها:................................................................................................................ 38

پیوست 1) فهرست و مشخصات اعضای شورا.................................................... 39

پیوست 2) مشخصات و عملکرد کمیته‌های تخصصی........................................... 40

پیوست 3) خلاصه وضعیت و دستاوردهای پروژه‌ها........................................... 44

پیوست 4) فهرست نشریات منتشرشده................................................................. 52

پیوست 5) سمینارهای تخصصی برگزارشده....................................................... 53

پیوست 6) فهرست جلسات برگزارشده شورا....................................................... 58

پیوست 7) آمار حضور اعضا در جلسات شورا................................................... 59

پیوست 8) صورتجلسات شورای فناوری اطلاعات در سال 81............................ 60خرید فایللینک منبع :شورای فناوری اطلاعات

شورای عالی فناوری اطلاعات کشور - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات https://www.ict.gov.ir/fa/.../highcouncilit-شورای-عالی-فناوری-اطلاعات‎Similar شورای فناوری اطلاعات | دانشگاه کردستان www.uok.ac.ir/fa/it/it-committee.aspx‎Cachedفناوری اطلاعات می‌تواند تمام بخش‌های یک سازمان را تحت تاثیر قرار داده و باعث چابک شدن سازمان گردد و در صورت عدم توجه کافی، منجر به افزایش هزینه و کاهش بهره‌وری ... شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه iauksh.ac.ir/page.aspx?lang=fa-ir&id=11172945-51f1-40f0...‎Cached Similarاهداف و وظایف شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات. لازم به ذکر است این شورا متشکل از شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه و کمیته ICT دانشگاه می باشد. اهــــــــــداف ... شورای فناوری اطلاعات - دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی nkums.ac.ir/index.aspx?Catid=306‎Cached Similar21 مه 2016 ... هدف از ایجاد شورای فناوری اطلاعات دانشگاه براساس مصوبه هیات وزیران به شماره ... 1/3/ 89 و بخش‌نامه ضوابط تشکیلاتی ایجاد واحدهای فناوری اطلاعات و ... گسترش کاربرد فناوری اطلاعات - سازمان فناوری اطلاعات ایران ito.gov.ir/low-3‎Cachedدبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی ملکف است با همکاری و هماهنگی کلیه دستگاه ها نسبت به تکمیل وتصویب برنامه جامع «توسعه و کاربری فناوری ارتباطات واطلاعات ... شورای فناوری اطلاعات - مدیریت آمار و فناوری اطلاعات - دانشگاه علوم ... ict.tbzmed.ac.ir/?PageID=7‎Cached Similarاﺳﺎس نامهﺷﻮرا یﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت داﻧﺸﮕﺎهﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﮑﯽﺗﺒﺮیز. ماده1: باتوجه به صورتجلسه مورخ1387/10/14 ،شورای فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی تبریزکه دراین اساسنامه به ... اعضای شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات | فناوری اطلاعات و IT qiet.ac.ir/.../شورای...فناوری-اطلاعات.../اعضای-شورای-عالی-فناوری-اطلاعات-و-ارتباطات.html‎Cachedاعضای شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات: رییس دانشگاه به عنوان رییس شورا مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان دبیر شورا معاون پژوهش و فناوری معاون ... اهداف و وظایف شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات | فناوری اطلاعات و IT qiet.ac.ir/.../شورای...فناوری-اطلاعات.../اهداف-و-وظایف-شورای-عالی-فناوری-اطلاعات-و-ارتباطات.html‎Cachedاهداف و وظایف شورای عالی فناوری اطلاعات و ارتباطات: تعیین خط مشی و سیاست گذاری به منظور رفع مشکلات و تحول وضع موجود در جهت نیل به نظام مطلوب فناوری اطلاعات و ... نظامنامه شورای فناوری اطلاعات (IT) - GSIA gsia.tums.ac.ir/fa/IT/page/15735/نظامنامه‎Cached Similarنظامنامه شورای فناوری اطلاعات (IT) ... درباره ما. شورای IT. فرم های عملیاتی. اطلاعات تماس. گالری عکس · معرفی همکاراناهداف و مأموریت ها · نظامنامهگزارش عملکرد ... آیین‌نامه شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه فردوسی مشهد vcr.um.ac.ir/upfiles/vcr_rules/13f103.htm‎Cached Similarمقدمه. استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و برنامه‌ریزی از ضروریات انکارناپذیری است که دامنه گسترش آن تمامی سازمان‌ها و نهادهای ...
برچسب‌ها: شورای، فناوری، اطلاعات