X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 07:41

عوامل گرایش جوانان به اعتیاد

عوامل گرایش جوانان به اعتیاد

ما اگر بخواهیم در مورد مساله ی اعتیاد یک دید کلی داشته باشیم و یا اگر بخواهیم آن را بررسی و یا تجزیه و تحلیل بکنیم ابتدا تعریفی از خود مساله أی اعتیاد داشته باشیم و یا اینکه اصلاً اعتیاد چیست ؟

واژه ی اعتیاد که در منابع علمی به جای آن از کلمه ی «وابستگی» استفاده می شود به معنی «عادت کردن» یا « خود پیدا کردن» است . کودکی که هر روز مثلاً بعد از ظهر ساعت 3 عادت دارد برنامه ی کودک و نوجوان را تماشا کند. این کودک مدتی مانده به شروع برنامه عادت دارد که خود را آماده ی تماشای تلویزیون کند. مثلاً از خوابیدن ، درس خواندن و انجام تکلیف دست بر می دارد و در صورتیکه کسی مانع شود ممکن است شروع به بداخلاقی ، عصبانیت و غیره بکند و اگر نتواند برنامه را ببیند ناراحت ، بی حوصله و خشمگین شده و حتی تکالیف خود را انجام نخواهد داد.

این مثال می تواند توصیف کننده ی همان «عادت» یا «اعتیاد» باشد ، یعنی یکنوع وابستگی در اعتیاد به مواد مخدر نیز وضعیتی به مراتب شدید تر از مثال فوق رخ می دهد و فرد برای بدست آوردن مواد ممکن است به کارهای خلاف روی آورد و هر بار ساعاتی را برای مصرف آن تمهید می کند که نهایتاً منجر به آسیب های روحی ، جسمی و مالی فرد و اطرافیان خواهد شد. اعتیاد یک مساله ی نیست که خود به خود بوجود آید بلکه عوامل گوناگون وجود دارند که اعتیاد از این عوامل گوناگون به وجود می آید . مثلاً عوامل اجتماعی می تواند زمینه ساز اعتیاد باشد . یکی از عوامل اجتماعی همان خانواده است. خانواده ناسازگار ، نابسامانی و گسیختگی و اختلاف خانوادگی ، فقر مادی ، کمبودهای عاطفی ، معتاد بودن افراد خانواده ، بی سوادی و ناآگاهی والدین نسبت به مسائل اجتماعی ، عدم احساس والدین و غیره میتواند زمینه ساز اعتیاد باشند . یکی دیگر از عوامل اجتماعی مدرسه می باشد . مانند بی توجهی به نیازهای دانش آموزان عدم وجود مدیریت درست ، عدم وجود مربیان واقعی و آگاه به مسائل کودکان و نوجوانان و جوانان و یا گروه همسالان که یکی دیگر از عوامل اجتماعی می باشد می تواند زمینه ساز اعتیاد باشد مانند معاشرت با رفقای معتاد و منحرف که باعث سرایت به افراد می شود.

و یا رسانه های گروهی هم می توانند زمینه ای برای اعتیاد باشند. مانند عدم و یا کمبود برنامه و کتابها و مجلات آموزشی که مطابق با نیازهای کودکان و نوجوانان و یا برعکس وجود فیلمها و برنامه ها و مطبوعاتی که می تواند برای کودکان و نوجوانان مضر و منحرف کننده باشد. یکی دیگر از عوامل اجتماعی اوقات فراغت است. یعنی عدم وجود امکانات و تجهیزات کافی برای گذراندن اوقات فراغت بطور سالم و یا برعکس وجود تفریحات ناسالم هم می تواند زمینه أی برای اعتیاد شوند. و فساد اجتماعی (در دسترس بودن مواد مخدر ، تجمل پرستی ، رقابتهای بیهوده و غیره( هم می توانند زمینه ای برای اعتیاد باشند. گذشته از عوامل اجتماعی که ممکن است باعث اعتیاد شوند برخی از عوامل دیگر هم می توانند زمینه ای برای اعتیاد باشند. مانند عوامل اقتصادی (بیکاری ، بحران های اقتصادی( تورم و گرسنگی و یا یکی دیگر از این عوامل ، عوامل سیاسی می باشد که می تواند منجر به اعتیاد افراد جامعه باشد مانند جنگ و آوارگی حاصل از آن و یا خود سیاست مثلاً سیاست استعماری دول خارجی و سرمایه داران بزرگ بین المللی و یا فشارهای ناشی از جانب حکومت و یا عوامل فرهنگی می تواند پیش زمینه ای برای اعتیاد باشد از عوامل فرهنگی که باعث اعتیاد می شوند بیسوادی نقش مهمی را دارد. و خیلی از عوامل متعدد و گوناگون هستند که منجر به اعتیاد افراد یک جامعه می شوند ولی در میان همه عواملی که ذکر شد عوامل اجتماعی مهمترین تاثیر را دارا هستند. زیرا افراد یا فرد بیشتر از همه با اجتماع خود سروکار دارد و در میان خود عوامل اجتماعی هم خانواده مهمتر از دیگر عوامل اجتماعی می باشد . چرا که نقش خانواده در تربیت فرزندان بسیار مهم و ارزنده است و بیش از 80 درصد شخصیت یک فرد در خانواده اش پی ریزی می شود. اعتیاد کم و بیش در همه ی کشورهای جهان وجود دارد اما این پدیده در کشور ما ایران فاجعه است. ریزش باران مواد مخدر در کشور ما به علت نزدیکی به ابرهای سیاهی که در کنارمان (افغانستان و پاکستان) است می باشد.

در دو دهه ی گذشته اگر چه در فهرست موفقترین کشورها در امر مبارزه با مواد مخدر قرار داشته ایم ولی بیشترین آلودگی را هم داشته ایم زیرا تلاشها در جهت کاهش عرضه بوده است نه کاهش تقاضا. هفتصد میلیارد تومان برای جلوگیری از عرضه ی مواد مخدر خرج شده ولی برای کاهش تقاضا کاری انجام نشده است. واقعیت این است که ما بر روی انسان ها سرمایه گذاری نمی کنیم و یا اگر هم سرمایه گذاری می کنیم آن هم کمتر می باشد. ما به کار فرهنگی نیاز داریم. اکنون 9% افراد مبتلا به این درد در کشورمان را معتادان تشکیل می دهند

نوع فایل:word

سایز :9.60 KB

تعداد صفحه : 8خرید فایللینک منبع :عوامل گرایش جوانان به اعتیاد

علل گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد - مهمترین اخبار ایران و جهان vista.ir/article/226429/علل-گرایش-جوانان-و-نوجوانان-به-اعتیاد‎Cached Similarحال سوال اینجاست که چرا جوانان و نوجوانان ما به اعتیاد گرایش پیدا کرده اند و میل به ... خود و به قول معروف یک شبه ره صد ساله پیمودن از عوامل دیگر گرایش بسوی اعتیاد ... شناخت و بررسی عوامل اعتیاد جوانان و نوجوانان به موادمخدر vista.ir/.../شناخت-و-بررسی-عوامل-اعتیاد-جوانان-و-نوجوانان-به-موادمخدر‎Cached Similarشناخت و بررسی عوامل اعتیاد جوانان و نوجوانان به موادمخدر. شناخت و بررسی .... نقش مهمی را در گرایش افراد به اعتیاد و سوءمصرف موادمخدر بازی می‌کند. ۶. عوامل مرتبط با ... علل گرایش به اعتیاد راه های پیشگیری و درمان آن vista.ir/article/.../علل-گرایش-به-اعتیاد-راه-های-پیشگیری-و-درمان-آن‎Cached Similarمهم ترین هدف و محور اصلی مباحث مقاله حاضر علل گرایش به اعتیاد می باشد، که می توان ...... ۱۹ـ علی موسی نژاد، نگاهی به عوامل مؤثر بر گرایش نسل جوان به مواد مخدّر، مجموعه ... علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیادآور - مهمترین اخبار ... vista.ir/.../علل-گرایش-جوانان-و-نوجوانان-به-سوء-مصرف-مواد-اعتیادآور‎Cached Similarتا به حال به این مسئله فکر کردین که چطور یک نفر به مواد مخدر معتاد می‌شه؟ آیا به نتیجه خاصی هم رسیدین یا نه؟ در این مقاله علل مختلف گرایش جوان‌ها را به مواد اعتیاد آور. مصیبت امروز - علت گرایش جوانان و نوجوانان به مواد مخدر drug10.mihanblog.com/extrapage/post13‎Cached Similar12 سپتامبر 2009 ... علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد. تا به حال به این مسئله فکر کردین که چطور یک نفر به مواد مخدر معتاد میشه؟ آیا به. نتیجه خاصی ... بررسی علل و عوامل گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر (اعتیاد) در شهرستان ... hcjournal.arums.ac.ir/browse.php?a_id=45&sid=1&slc...fa‎Cached Similarلذا این مطالعه به منظور بررسی علل و عوامل گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر در شهر اردبیل انجام گرفت. مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی- تحلیلی بر روی 90 ... علل گرایش جوانان به مواد مخدر - مدرسه علمیه الزهرا خلخال - کوثر بلاگ alzahra-khalkhal.kowsarblog.ir/?p=186623&more=1&c...‎Cached Similar31 دسامبر 2015 ... علل گرایش جوانان به مواد مخدر نویسندگان 1- حبیبه شاهنده 2- قنبر گل پرست چکیده امروز مسئله اعتیاد به مواد مخدر بصورت یک مشکل جهانی و همگانی ... میگنا - علل گرایش جوانان به اعتیاد - پایگاه خبری علمی www.migna.ir/vdcewv8z.jh87ei9bbj.html‎Cached Similarعوامل جغرافیایی، اجتماعی، خانوادگی و فردی چهار عامل اصلی گرایش به مواد اعتیاد آوراست. چرا نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می آورند؟ - بیتوته www.beytoote.com/health/.../drug3-adolescents2-young.html‎Cached Similarدر این مطلب به بررسی موارد گرایش دهنده نوجوانان و جوانان به اعتیاد می پردازیم و می خواهیم ... مشکلات جسمانی یکی دیگر از عوامل موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر است. علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیادآور www.ravanyar.com/addiction/user/Articles/young-addiction.asp‎Cached Similarتا به حال به این مسئله فکر کردین که چطور یک نفر به مواد مخدر معتاد می‌شه؟ آیا به نتیجه خاصی هم رسیدین یا نه؟ در این مقاله علل مختلف گرایش جوان‌ها را به مواد اعتیاد آور ...
برچسب‌ها: عوامل، گرایش، جوانان، اعتیاد