X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 09:37

دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت

دیفرانسیل و انواع آن

مقدمه

دیفرانسیل سه وظیفه اصلی دارد :

1- نیروی موتور را تغییر جهت داده و به چرخ ها می رساند .

2- بعنوان آخرین مرحله تغییر دور و گشتاور عمل کرده و دور را کاهش می دهد .

3- نیرو را به شکلی به چرخ ها می رساند که هر کدام بتوانند با سرعتهای متفاوت بچرخند

( و دیفرانسیل نامش را از همین مورد گرفته است . )

چرا به دیفرانسیل نیاز داریم :

چرخ ها مخصوصا زمانی که اتومبیل دور می زند با سرعتهای متفاوتی می چرخند . بطوری که چرخهایی که به سمت داخل پیچ هستند مسافت کمتری نسبت به چرخهایی که سمت خارج پیچ هستند می پیمایند . از آنجایی که سرعت برا برست با مسافت طی شده تقسیم بر مدت زمان طی مسافت ، چرخهایی که مسافت کمتری

می پیمایند با سرعت کمتری می چرخند.

و نیز می دانیم که چرخهای جلو و عقب مسافتهای گوناگونی را می پیمایند .

برای چرخهایی که نیرو به آنها منتقل نمی شود مشکلی پیش نمی آید . زیرا به یکدیگر متصل نیستند و

می توانند بطور مستقل از یکدیگر بچرخند . اما چرخهایی که نیرو به آنها منتقل میشود دو به دو به یکدیگر متصل اند و هر دو نیروی شان را از یک موتور وگیربکس واحد می گیرند .

اگر اتومبیل دیفرانسیل نداشته باشد چرخ ها به یکدیگر قفل می شوند و با سرعت یکسانی می چرخند و چرخش اتومبیل با دشواری مواجه می شود . در اینصورت یکی از چرخ ها باید در جای خود بلغزد . که می دانیم برای این کار نیروی زیادی لازم است . این نیرو از طریق اکسل از یک چرخ به چرخ دیگر منتقل می شود و فشار زیادی بر اجزای اکسل وارد می کند . علاوه بر این موجب سایش تایر ها می شود .

دیفرانسیل چیست ؟ :

دیفرانسیل وسیله ایست که گشتاور موتور را به دو قسمت تقسیم کرده و به هر قسمت (خروجی) اجازه می دهد که با سرعت متفاوتی بچرخد .

امروزه دیفرانسیل بر روی تمام خودروها و کامیون ها و همچنین برروی خودروهای چهارچرخ متحرک یافت می شود . اتومبیلهای چهارچرخ تحرک علاوه بر وجود دیفرانسیل بین هر دو چرخ متحرک ، به یک دیفرانسیل بین دو جفت چرخهای جلو وعقب نیاز دارند. زیرا چرخهای جلو وعقب طی چرخش اتومبیل با سرعتهای متفاوتی می چرخند .

در اتومبیل هایی که انتخاب بین دو حالت دو چرخ متحرک و چهار چرخ متحرک میسر است، دیفرانسیل مرکزی وجود ندارد . به همین دلیل این اتومبیل ها هنگامی که چهار چرخ متحرک هستند نمی توانند براحتی بر روی سطوح سخت بپیچند .

چرخش با سرعتهای متفاوت :

با ساده ترین نوع دیفرانسیل یعنی دیفرانسیل آزاد (دیفرانسیل ساده) شروع می کنیم . زمانی که اتومبیل مسیر مستقیمی را می پیماید هر دو چرخ متحرک با سرعتهای یکسانی می چرخند . شفت پینیون، چرخدنده کرانویل و محفظه را می چرخاند . هیچکدام از چرخدنده های هرزگرد، هرزگردی نمی کنند و چرخدنده های سر پلوس به یکدیگر و به کرانویلقفل شده اند . چرخدنده پینیون چند برابر از چرخدنده کرانویل کوچکتر است و این آخرین مرحله تبدیل نسبت دنده هاست . ممکن است عباراتی مثل نسبت تبدیل اکسل عقب را شنیده باشید . این عبارت بر می گردد به نسبت تبدیل در دیفرانسیل . مثلا اگر این نسبت تبدیل 4 باشد ، چرخدنده کرانویل 4 برابر چرخدنده پینیون دنده دارد .

زمانی که اتومبیل می پیچد ، چرخها باید با سرعتهای متفاوتی بچرخند . در این حالت چرخدنده های هرزگرد شروع به چرخش کرده و به چرخدنده های سر پلوس اجازه می دهند که با سرعتهای متفاوتی بچرخند .

چرخی که به سمت داخل پیچ است کندتر از کرانویل وچرخی که به سمت خارج پیچ است تندتر از کرانویل می چرخد .

بر روی یخ :

مقدار گشتاور که بوسیله دیفرانسیل آزاد به دو چرخ منتقل می شود همیشه یکسان است . دو فاکتور مشخص می کند که چه مقدار گشتاور به هر چرخ اعمال شود : تجهیزات ( موتور و دنده ها ) و نیروی کشش (اصطکاک بین چرخ و سطح جاده ) .

زمانی که چرخ بر روی سطح خشک قرار گرفته ، اصطکاک به مقدار کافی وجود دارد و مقدار گشتاور منتقل شده به هر چرخ تنها بستگی به موتور و دنده ها دارد .

زمانی که اصطکاک بین چرخها و جاده کم باشد ، مانند زمانی که بر بروی سطح یخی رانندگی می کنیم ، مقدار گشتاور منتقل شده به هر چرخ برابرست با بیشترین مقداری که سبب لغزش چرخ بر روی یخ نشود .

هرچند ممکن است موتور بتواند گشتاور بیشتری تولید کند اما باید به مقدار کافی اصطکاک وجود داشته باشد تا بتوان این گشتاور را به زمین منتقل کرد .

اگر پس از لغزش چرخها گاز بیشتری بدهیم ، تنها سرعت لغزش بیشتر خواهد شد ( و اصطکاک بیشتر نمی شود بلکه کمتر می شود زیرا ضریب اصطکاک لغزشی از ضریب اصطکاک ایستایی کمتر است ) .

اگر بر روی سطوح یخ زده رانندگی کرده باشید حتما می دانید که حقه ای ساده به شما کمک خواهد کرد ، به جای شروع حرکت با دنده یک ، حرکت را با دنده دو یا حتی سه شروع کنید . زیرا دنده های بالاتر گشتاور کمتری به چرخها منتقل می کنند و باعث می شوند بدون اینکه چرخها بلغزند بتوانید سرعت بگیرید .

حال چه اتفاقی می افتد اگر یک از چرخها بر روی سطح یخی قرار گرفته و دیگری بر روی سطح خشک ( اصطکاک بیشتر ) قرار گیرد ؟ در اینجا ایراد اصلی دیفرانسیل های آزاد مشخص می شود .

بیاد می آورید که گفتیم دیفرانسیل های آزاد همیشه مقدار مساوی گشتاور به هر دو چرخ اعمال می کنند و نیز بیشترین مقدار گشتاور هر چرخ برابرست با بیشترین مقداری که سبب لغزش آن چرخ نشود . و نیز می دانیم لغزاندن یک تایر بر روی یخ به مقدار کمی گشتاور نیاز دارد .

در این حالت چرخی که اصطکاک بیشتری دارد گشتاور کمتری از چرخی که بر روی یخ قرار گرفته دریافت می کند و اتومبیل با نیروی بسیار کمی حرکت می کند.

نوع فایل:word

سایز :427 KB

تعداد صفحه :48خرید فایللینک منبع :دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت

Images for دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت - sellu - فایل ناب sellu.filenab.com/product-61026-takgikg.aspx‎Cachedدیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت دسته: مکانیک بازدید: 1 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 427 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 48. دیفرانسیل سه وظیفه اصلی ... دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت | تحقیق درباره دیفرانسیل mechanic7.ir/.../126-تحقیق+مهندسی+خودرو+دیفرانسیل+و+انواع+آن+به+همراه+پاورپوینت.aspx‎Cached Similarنام محصول : تحقیق مهندسی خودرو - دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت. دیفرانسیل و انواع آن; مقدمه; دیفرانسیل سه وظیفه اصلی دارد; چرا به دیفرانسیل نیاز داریم ... دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت | دانلودگاه ویژه مهندسی دانلود buy.mohandesidl.ir/دیفرانسیل-و-انواع-آن-به-همراه-پاورپوین/‎Cached Similarدیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت. مقدمه وظایف دیفرانسیل چرا به دیفرانسیل نیاز داریم دیفرانسیل چیست ؟ چرخش با سرعتهای متفاوت بر روی یخ خارج از جاده دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت nabproje.rozblog.com/.../-دیفرانسیل-و-انواع-آن-به-همراه-پاورپوینت-.html‎Cached24 آگوست 2016 ... دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت دسته: مکانیک بازدید: 3 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 427 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 48 دیفرانسیل ... مقاله دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت | cell full cellfull.ir/?p=251922‎Cached25 ا کتبر 2016 ... ... با درخت طراحی. GMT+2 03:21. صفحه اصلی مقاله دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت ... نمونه سوالات درس تحلیل سازه به همراه حل تشریحی کامل ... دیفرانسیل و انواع آن ( پاور پوینت ) - دانلود فایلهای کاربردی www.goodfile.blogsky.com/1395/05/29/post-14806 19 آگوست 2016 ... لینک منبع :دیفرانسیل و انواع آن ( پاور پوینت ). دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت | تحقیق درباره دیفرانسیل mechanic7.ir/. دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت , فنی و مهندسی , دیفرانسیل و ... razifile.ir/?tag=دیفرانسیل-و-انواع-آن-به-همراه-پاورپوین‎Cachedدیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت. فرمت فایل : word(قابل ویرایش)تعداد صفحات48 دیفرانسیل و انواع آنمقدمه دیفرانسیل سه وظیفه اصلی دارد :1- نیروی موتور را ... دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت مقاله و تحقیق مهندسی خودرو www.irantahghigh.com/.../813-مقاله+و+تحقیق+مهندسی+خودرو+دیفرانسیل+و+انواع+آن+به+همراه+پاورپوینت.aspx‎Cached Similarخرید مقاله مکانیک خرید تحقیق مکانیک دانلود مقاله مکانیک دانلود تحقیق مکانیک فروش تحقیق دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت. مقاله دیفرانسیل و انواع آن به همراه پاورپوینت – File.0f0.in file.0f0.in/مقاله-دیفرانسیل-و-انواع-آن-به-همراه-پاو/‎Cached12 ا کتبر 2016 ... فرمت فایل : WORD, PPTتعداد صفحات:25 فهرست مطالب: مقدمه دیفرانسیل چیست ؟ : چرخش با سرعتهای متفاوت :بر روی یخ :دیفرانسیل ضد لغزش ...