X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 11:13

انواع کمک فنر

انواع کمک فنر

مقدمه

همانطور که قبلا ذکر شد ، بر خلاف تفکر عامه ، کمک فنر وزن خودرو را ساپورت نمی کند بلکه وظیفه اصلی آن کنترل نوسانات فنرها و حرکات سیستم تعلیق و نگه داشتن چرخ به صورت چسبیده به جاده می باشد . این کار با تبدیل انرژی جنبشی حاصل از نوسانات فنر و سیستم تعلیق و تبدیل آن به انرژی گرمایی ( حرارتی ) در کمک فنر انجام می گردد .

برای ورود به بحث نحوه عملکرد یک کمک فنر ، ابتدا به زبان ساده و بدور از جزئیات به بررسی اساس کار آن پرداخته و سپس به تشریح کلی و تحصصی عملکرد ، اجزا و انواع آن خواهیم پرداخت ؛ یک کمک فنر شامل پیستونی است که در سطح مقطعش سوراخهای ریزی ( این سوراخها را Orifice می نامند ) تعبیه شده و به یک میله فولادی ( Piston Rod ) متصل است ، این پیستون درون یک محفظه بسته ( تیوپ ) فلزی که حاوی یک سیال هیدرولیکی ( عموما روغن ) است ، حرکت می نماید . اطراف محل حرکت میله به داخل و خارج محفظه به وسیله یک کاسه نمد کاملا آب بندی شده و سیال تحت فشار ، امکان خروج از محفظه را دارا نیست .

زمانی که نیرویی بر یک کمک فنر وارد شود ، کمک فنر به اصطلاح در سیکل فشرده شدن قرار گرفته و پیستون می خواهد به سمت پایین ، درون محفظه حرکت نماید ، اما از آنجا که سیال قابلیت فشرده شدن ندارد در مقابل این نیرو مقاومت می کند و چون برای رهایی از این فشار منفذی جز سوراخهای پیستون وجود ندارد ، برای دفع فشار وارده سیال از سوراخهای ریز درون پیستون عبور کرده و به پشت ( بالای )پیستون خواهد رفت ، این حرکت نیز بدلیل ریز بودن Orifice ها به کندی و با تولید حرارت انجام می گردد . همین کاهش سرعت جلوی نوسان فنر را گرفته و تعادل خودرو را برقرار می نماید . برای باز کردن کمک فنر فشرده شده ( سیکل بازشدن ) نیز عملیاتی مشابه سیکل فشرده شدن انجام می شود با این تفاوت که این بار سیال از بالای پیستون می خواهد به زیر پیستون منتقل شود .

میزان مقاومتی که یک کمک فنر از خود نشان می دهد بستگی به سرعت سیستم تعلیق ( دست اندازهای جاده ) همچنین تعداد و سایز Orifice ها دارد.

اما ساختمان کمک فنرهای امروزی تا حدی پیچیده تر از آن چیزی است که در بالا ذکر شد ، تقریبا تمامی کمک فنرهای مدرن امروزی از نوع حساس به سرعت ( Velocity Sensitive ) می باشند ، بدین معنا که در سرعتهای بالای سیستم تعلیق ( جاده های پر دست انداز ) ، کمک فنر مقاومت بیشتر و برعکس در سرعتهای پایین مقاومت کمتری از خود نشان می دهد که این امر نرمی و راحتی رانندگی را بسیار بیشتر می نماید . اما در سیستمی که در بالا بطور ساده بررسی شد یک مشکل بزرگ به چشم می خورد ؛ حجم سیال پایین پیستون ، در هنگامی که پیستون تا انتها بالا آمده ، با حجم سیال بالای پیستون در زمانی که پیستون تا انتها پایین رفته مساوی نیست ، دلیل آن هم وجود میله کمک فنر در بالای پیستون می باشد .

اما این مشکل نیز به روشهای مختلفی در انواع کمک فنرهای موجود حل شده . حال با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا به بررسی نحوه عملکرد یک کمک فنر متداول امروزی خواهیم پرداخت: همانطور که گفته شد کمک فنرها بر اساس جابجایی سیال در دو طرف پیستونی که در یک محفظه ( تیوپ ) حرکت می نماید ، در دو سیکل فشرده شدن و بازگشت ( کشش )‌ کار می کنند .

سیکل فشرده شدن ( Compression Cycle ) :

در هنگام فشرده شدن یا همان حرکت رو به پایین کمک فنر ، مقداری از سیال از طریق Orifice ها از قسمت B به قسمت A رفته و مقداری نیز از طریق سوپاپ فشردگی ( Compression Valve ) که در کف محفظه کمک فنر قرار دارد به تیوپ ذخیره ( Reserve Tube ) وارد می شود ، دلیل وجود تیوپ ذخیره اختلاف حجم دو قسمت A و B بدلیل وجود میله کمک فنر در قسمت B می باشد ، از اینرو مقدار سیالی که در قسمت B قرار دارد قابل جایگزینی در قسمت A کمک فنر نمی باشد . پس در اثر فشار وارده ، سوپاپ فشردگی باز شده و مقداری از سیال وارد تیوپ ذخیره که در گرداگرد محفظه اصلی و جدای از آن قرار دارد ، وارد می شود .

نوع فایل:word

سایز :113 KB

تعداد صفحه :15خرید فایللینک منبع :انواع کمک فنر

Images for انواع کمک فنر انواع مختلف کمک فنر www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=217830‎Cached Similar22 آگوست 2012 ... کمک فنرهای مختلف ساختارها و مکانیزم های مختلفی دارند که در این مقاله به بررسی 6 نوع کمک فنر می پردازیم.... فنر و کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو - مکانیک و برق www.cargeek.ir/.../374-فنر-و-کمک-فنر-در-سیستم-تعلیق-خودرو‎Cached Similar23 ژوئن 2015 ... در ابتدا لازم بذکر است فنر و کمک فنر 2 جزء مستقل از سیستم تعلیق ..... اما این مشکل نیز به روشهای مختلفی در انواع کمک فنرهای موجود حل شده است. کوشاوران – تولید کننده انواع کمک فنرهای گازی و روغنی خودرو www.kushavaran.com/‎Cachedاین شرکت در سال 1378 زمینه فعالیت خودرو را به سمت تولید قطعات خودرو و به ویژه طراحی، ساخت و تولید انواع کمک فنرهای گازی و روغنی اتومبیل های سواری تغییر داد و ... انواع کمک فنر - رامین حاجبی wwwreymen-h18bg.persianblog.ir/post/5/‎Cached Similarانواع کمک فنرها - دو تیوپه - تک تیوپه - با مخزن بیرونی دو تیوپه : در این مدل از کمک فنر ، که همان نوع بررسی شده در بالاست ، یک تیوپ اصلی وجود دارد که پیستون در ... کمک فنر - خودرو www.gerdavari.com/komak-fanar.aspx‎Cached Similarجابجا می شود. انواع کمک فنر. الف کمک فنر تلسکوپی هدرولیکی ب کمک فنر گازی. کمک فنر تلسکوپی هیدرولیکی : این کمک فنرها از دو یا سه لوله هم محور تشکیل شده ... انواع کمک فنر و کاربرد آن در خودرو - پدال نیوز pedalnews.ir/fa/news/28379/انواع-کمک-فنر-و-کاربرد-آن-در-خودرو‎Cached13 ژوئن 2016 ... انواع کمک فنر و کاربرد آن در خودرو. پدال نیوز: سیستم‌های تعلیق در خودرو دارای انواع مختلفی هستند که اساس کار هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است ... 4 برند محبوب در صنعت کمک فنر سازی - دوچرخه سواری کوهستان guybike.blogsky.com/1391/06/27/post-10/‎Cached Similar4 برند محبوب در صنعت کمک فنر سازی - دوچرخه سواری کوهستان - - دوچرخه سواری کوهستان. ... آشنایی با انواع دوپینگ در دوچرخه سواران · به نام خدا · عجیب ترین زین ... انواع کمک فنر - دانش خودرو . مکانیک جامع اتومبیل daneshkhodro.persianblog.ir/page/cs‎Cached Similarکمک فنر. هدف از بکارگیری کمک فنر. کمک فنر یک وسیله هیدرولیکی لوله مانند است که در نزدیکی هر چرخ نصب می شود تا نوسانات فنر ها را کنترل یا میرا کند یک سر ... کمک فنر هوشمند - انواع کمک فنر گازی komakfanarhoushmand.blogfa.com/page/1‎Cached Similarدر این مدل از کمک فنر ، یک تیوپ اصلی وجود دارد که پیستون در آن حرکت می نماید و تیوپ دوم که تیوپ ذخیره نام دارد ، در گرداگرد تیوپ اصلی قرار گرفته تا سیال مازاد ...
برچسب‌ها: انواع، فنر