X
تبلیغات
رایتل

ایران فایل دانلود

دانلود انواع فایل

سه‌شنبه 16 آذر 1395 ساعت 11:48

تکنیک جوشکاری

تکنیک جوشکاری

فصل اول

عملیات آماده سازی درز جوش در لوله ها

عملیات آماده سازی درز لوله یکی از مراحل اساسی جوشکاری لوله بوده چرا که کیفیت جوش در ارتباط نزدیکی با نحوه آماده سازی لوله می باشد. در بعضی موارد، آماده سازی اشتباه اتصال میتواند منجر به بروز معایب و شکست در قطعه گردد. جوشکار لوله می بایستی اطلاعات مهارت کافی جهت آماده سازی لوله داشته باشد که این خود اولین گام در جهت حصول به جوش با کیفیت قابل قبول می باشد.

عملیات ذکر شده از 4 مرحله تشکیل شده است :

1- آماده سازی لبه ها

2- تمیز نمودن سطوح اتصال درز جوش

3- جفت کردن لوله ها

4- خال جوش زدن لوله ها

هر کدام از این مراحل به طور جداگانه مورد بحث قرار خواهند گرفت ولی ابتدا خلاصه ای در مورد نحوه جوشکاری لوله آورده خواهد شد. تکه هایی از لوله با طول کوتاه یا به عنوان دیگر نیپل جهت صرفه جویی در لوله برای تمرین مورد استفاده قرار می گیرد. البته باید توجه نمود که طول لوله اگر خیلی کوتاه باشد سرعت سرد شدن جوش به حدی تحت تأثیر قرار گرفته که جوش شرایط کافی را جهت جوش طول های بلند از لوله مهیا نمی نماید. بنابراین معمولاً در طول 7 اینچ برای هر کدام از دو لوله ای که مورد جوشکاری قرار می گیرند توصیه میگردد. تجربه نشان داده است که طول ذکر شده در سرعت سرد شدن جوش تأثیری باقی نمی گذارد. همانطور که قبلاً نیز ذکر شد دو روش مختلف برای جوشکاری لوله مورد استفاده قرار می گیرند. برای لوله هایی با ضخامت کم، روش سرازیر و برای لوله های با ضخامت بالا ، روش سربالا استفاده می شود. به جز چند مورد جزئی از قبیل اندازه اتصال و جوشکاری خال جوش ها، روش آ‌ماده سازی لوله برای هر دو روش یکسان می باشد.

1- آماده سازی لبه ها :

معمولاً از اتصال نوع جناغی یکطرفه جهت جوشکاری لوله ها استفاده می شود. به قسمت های مختلفی که مورد اتصال قرار می گیرند نام های مختلفی داده شده است که در شکل 1 ذکر شده است .این اسامی بیشتر در جوشکاری لوله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

شکل شماره2 مشخصات استاندارد معین شده برای جوشکاری لوله های با ضخامت بالا که توسط روش جوشکاری قوس با الکترود روپوش دار انجام می گیرد را مشخص می کند. زاویه شیار این نوع اتصال75 درجه می باشد. جهت حصول به این زاویه، زمانی که لوله ها جهت شروع به جوشکاری جفت می شوند زاویه پخ در انتهای هر کدام از لوله می بایستی برابر با نصف زاویه شیار یعنی 5/37 درجه باشد.

شکل 2 مشخصات استاندار محل اتصال در جوشکاری لوله های با ضخامت بالاهنگام پخ زدن می بایستی دقت کافی نمود تا پهنای پیشانی پخ اندازه مناسب خود را پیدا کند. همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است این مقدار برای لوله با ضخامت بالا برابر با 32/3 تا 8/1 اینچ می باشد.

معمولاً عملیات پخ زنی لوله ها توسط ماشین انجام میگیرد و در این حالت به غیر از عملیات تمیزکاری، احتیاجی به اعمال عملیات دیگری نمی باشد و میتوان لوله ها را مستقیماً جفت نمود اما بعضی اوقات عملیات پخ زنی انجان نگرفته و می بایستی قبل از شروع به کار ا نجام پذیرد. در این حالت لوله به وسیله برش اکسی استیلن بریده شده و توسط دستگاههای سنگ زنی عملیات پخ زدن انجام می گیرد.

گاهی اوقات نیز لوله ها توسط دستگاه برش اکسی استیلن بریده می شود که این امر احتیاج به مهارت و تجربه کافی دارد. در صورت موجود بودن از دستگاه پخ زنی که در شکل 2 به نمایش درآمده است استفاده می شود. این دستگاه به انتهای لوله بسته شده و برای برش تنظیم می گردد. سپس مشعل برش اکسی استیلن جهت برش محیط لوله تغذیه می گردد. با توجه به طراحی دستگاه تغذیه می تواند توسط چرخ دستی و یا توسط خود دستگاه انجام پذیرد.

سطح قطعه ای که توسط برش اکسی استیلن بریده می شود از لایه ای از اکسید پوشیده می شود که این لایه اکسید در صورتی که برطرف نگردد درکیفیت جوش حاصله تأثیرات مخرب و مضری خواهد داشت . بنابراین پس از برش و قبل از جوشکاری سطوح پخ از کلیه آلودگی ها از جمله لایه اکسیدی می بایستی پاک گردند. این عمل توسط عملیات سنگ زدن که در مرحله بعد انجام می گیرد سبب به وجود آمدن پخی عاری از هر گونه اکسید و دارای سطحی صاف و آماده برای جوشکاری میگردد.

در مورد لوله های با ضخامت م ( 8/1 ) کل سطح پخ توسط دستگاه سنگ دستی، سنگ زده می شود.

عملیات تمیز نمودن سطوح اتصال :

آلودگی هایی همچون گریس، روغن، زنگ و پوسته تأثیرات مضری در کیفیت جوش دارند. همانطور که قبلاً هم گفته شد می بایستی هیچگونه آثاری از لایه اکسیدی حاصل از برشکاری اکسی استیلن بر روی سطوح اتصال دیده نشود. جوشکار همچنین بایستی در مورد عدم حضور سایر آلودگی ها نیز اطمینان حاصل نماید که این کار را می توان با استفاده از برسهای دستی انجام داد.

جفت نمودن لوله ها :

دو لوله ای که قرار است مورد جوشکاری قرار گیرند می بایستی دقیقاً در یک امتداد قرار گیرند. سطوح داخلی و همچنین سطوح خارجی لوله باید کاملاً در امتداد هم باشند. جفت نمودن لوله نیز خود احتیاج به مهارت کافی دارد.

تکه های کوتاه لوله ( nipples )تنها برای تمرین جوشکاری مورد استفاده قرار نگرفته بلکه جهت استفاده در کارگاهها و مناطق عملیاتی نیز می باشد طول لوله بکار رفته همانطور که قبلاً نیز گفته شد می بایستی 7 اینچ باشد. لوله از نوع فولاد کم کربن و با قطر هشت اینچ می باشد البته قطر واقعی خارجی لوله برابر با25/8 اینچ بوده و ضخامت دیواره نیز 406/0 اینچ می باشد.

برای جفت نمودن لوله ها، ابتدا فاصله درز اتصال را در نظر داشته، سیمی را که تقریباً دارای قطری برابر با این فاصله بوده پیدا نموده خم کرده و به شکل 7 در آورید ( شکل 4 )، سپس یکی از لوله ها را روی میز قرار داده و لوله دیگر را بر روی آن قرار دهید به طوری که سیم مورد ذکر بین دو لوله به صورت یک فاصله دهنده عمل نماید. در این حالت لوله ها را به یک پایه مستقیم تکیه دهید ( c ) . حداکثر تا ردیفی مجاز ( عدم انطباق و بالا و پایین بودن دو لبه در جوشکاری لب به لب یا ورق ) طبق استاندارد (ASME) از 16/1 نمی بایستی بیشتر باشد در این حالت لوله ها برای زدن خال جوش آماده می باشند.

انجام دادن خال جوش ها :

پس از آنکه لوله ها به طور کامل و ردیف روی هم قرار گرفتند، 4 خال جوش و با فاصله مساوی در اطراف لوله انجام میگیرد. این عمل توسط الکترود 8/1 ( E 6010 ) انجام می پذیرد. طول هر خال جوش می بایستی تقریباً 4/3 باشد. از آنجایی که خال جوشها به عنوان قسمتی از پاس ریشه باقی می مانند بنابراین می بایستی بدون عیب انجام پذیرد. خال جوشها می بایستی استحکام لازم را داشته و نفوذ کافی را در ریشه داشته باشند.

نوع فایل:word

سایز : 52.8 KB

تعداد صفحه :102خرید فایللینک منبع :تکنیک جوشکاری

تکنیک جوشکاری Mig - آپارات www.aparat.com/v/KASkc/تکنیک_جوشکاری_Mig‎Cached Similar11 آوریل 2015 ... ایساب مربوط به بخش آموزش ایساب ایران به سایت esabiran.com مراجعه فرمایید. تکنیک جوشکاری Mig جوش , جوشکاری , MIG , , ایساب. اطلاعات کتاب : تکنیک جوشکاری همراه با علائم استاندارد اتصالات جوش vista.ir/.../تکنیک-جوشکاری-همراه-با-علائم-استاندارد-اتصالات-جوش‎Cached Similar"در ترجمه‌ی حاضر که برای مطالعه‌ی دانشجویان رشته‌ی ماشین‌سازی، تولید، و واحد طراحی تدوین شده، تکنیک‌های مختلف جوشکاری به همراه اصول و کاربردهای آن آموزش داده می‌شود. تکنیک جوشکاری Temper Bead - مهندسی جوش - تکنولوژی جوشکاری و ... www.weldeng.net/weblog/2008/07/‎Cached Similarبنابراین برای بهبود خواص ناحیه HAZ خصوصا تافنس به یک تکنیک جوشکاری نیاز است که بتواند ناحیه درشت دانه را در فلز پایه حذف کرده و یا محدوده آن را کاهش دهد. تکنیک جوشکاری همراه با علائم استاندارد اتصالات جوش - فدک بوک ... https://www.fadakbook.ir/.../تکنیک-جوشکاری-همراه-با-علائم-استاندارد-اتصالات-جوش‎Cachedکتاب تکنیک جوشکاری همراه با علائم استاندارد اتصالات جوش خرید اینترنتی و سایر کتب دانشگاهی و مدیریت در فروشگاه فدک بوک. Mig Welding Technique Taught by Old Timer - YouTube ► 2:39https://www.youtube.com/watch?v=w4RrDeUKcH4 Jan 8, 2010 - 3 min - Uploaded by weldingtipsandtricks Mig Welding Technique for horizontal and flat laps and tees by-- http://www ... فیلم آموزشی جوشکاری لوله با الکترود دستی با تکنیک جوشکاری رو ... civil808.com/.../فیلم-آموزشی-جوشکاری-لوله-با-الکترود-دستی-با-تکنیک-جوشکاری-رو-به-بالا-به-همراه‎Cachedفیلم آموزشی جوشکاری لوله با الکترود دستی با تکنیک جوشکاری رو به بالا به همراه ذکر کلیه نکات اجرایی توسط wyattt swiamStick Welding Pipe- Part 1 of 2 ... خلاصه ای از روش های جوشکاری - مرکز پژوهش و مهندسی جوش wrec.persianblog.ir/post/25/‎Cached Similarاین قسمت را در ادامه مطلب بخوانید. مختصراز جوشکاری دستی قوس برقی(S.M.A.W). قوس برقی در سال 1807توسط سرهمفری دیوی کشف شد ولی استفاده از آن در جوشکاری ... معرفی کتاب تکنیک جوشکاری همراه با علائم استاندارد اتصالات جوش www.scipost.ir/.../معرفی+کتاب+تکنیک+جوشکاری+همراه+با+علائم+استاندارد+اتصالات+جوش‎Cached30 جولای 2012 ... نام کتاب: کتاب تکنیک جوشکاری همراه با علائم استاندارد اتصالات جوش. نام نویسنده : کلاوس‌یورگن ماتس ، ارهارت ریشر. توضیحات: چاپ اول 1384. [PDF] جزوه جوشکاری www.dezfoul-samacollege.ir/Files/1/Content/joshkari.pdf‎Cached Similarروش ﺑﮑﺎرﮔﯿﺮی ﮐﻮﻟﯿﺲ. ﺑﺎ ﮐﻮﻟﯿﺲ ﻣﯽ ﺗﻮان. اﻧﺪازه ﻫﺎی ... ﻟﺒﻪ ﻗﻄﻌﺎت و ﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎ و ﻧﯿﺰ در ﻋﻤﻠﯿﺎت ﺟﻮﺷﮑﺎری از ﺳﻮﻫﺎن اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد .... روش ﺟﻮﺷﮑﺎری ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮان درﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺖ آﻧﺴﺖ ﮐﻪ ﺳﻄﺢ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎی ﻣﻮرد ﺟﻮش. جوشکاری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/جوشکاری‎Cached Similarجوشکاری همچنین یکی از فرایندهای اتصال دائمی قطعات (فلزی یا غیرفلزی)، به روش ذوبی یا غیر ذوبی، با بکارگیری یا بدون بکارگیری فشار، با استفاده یا بدون ...
برچسب‌ها: تکنیک، جوشکاری